Způsoby odkornění dřeva

24. 6. 2015 Materiály štítky: ,

Kůra je snad největším nepřítelem vytěženého dřeva. Jaké jsou možnosti odkornění a kdy je nejlepší odkorňování provést?

Možná největším nepřítelem čerstvě vytěžené kulatiny je kůra. Neplatí to pro zimní měsíce, kdy můžeme nechat ležet dřevo v lese v kůře a nic se mu nestane. Jakmile se začne oteplovat, je důležité dřevo nejdříve odkornit. Dřevo se v kůře a v teple začne zapařovat, začne pěkně vonět a to je něco pro dřevokazný hmyz. Je to pak takové období, kdy začnou klást do dřeva své potomky a často na to můžeme přijít až po mnoha letech už v zabydlené stavbě.

Jaké jsou možnosti odkornění? Ideálně ručně pořízem nebo odkou. Ty další způsoby jsou vysokotlakou vapkou, tedy vodou. U toho je trochu nevýhoda, že tlak vody je pořád stejný, takže někde to nedoloupává a jinde to ty měkčí části dřeva poškozuje. Navíc potřebujeme hodně vody. Další možnost je nějaká fréza na motorovou pilu nebo i kulatý hoblík, ale tím zase narušujeme ten vnější povrch dřeva a vlákna. Nejlepší je proto asi to ruční odkornění.

Důležitá je také doba vytěžení dřeva a jsme později schopní poznat, kdy to dřevo bylo vytěženo. Ze zimní těžby, kdy je tam minimum vody nebo mízy, to jde hodně špatně. Na jaře, kdy už se míza stromů tlačí, můžeme kůru vyloženě loupat rukama. Vzniká nám pod tím sice nádherný povrch, ale úplný důvod k radosti to není, protože už víme, že v tom dřevu byla míza, když se to vytěžilo.

Také velký vliv má na to počasí ve smyslu deště a vody, protože pokud nám ta kulatina leží týden nebo dva na slunci, tak nám to prostě přischne. Stačí ale, aby do toho zapršelo 1-2 dny a zase se to loupe lépe.

Pokud se někdo chce pouštět do loupání nebo přípravy stromů na materiál pro různou výrobu, tak tohle jsou snad užitečné informace. Ať už to budeme loupat jakkoliv, teda vyjma té vysokotlaké vapky, tak jedním si můžeme být jistí, že se u toho určitě zahřejeme, a že nám bude nějakou dobu trvat, než si na to ruce zvyknou. Odměnou nám však může být, zvláště u toho ručního odklonění, nádherná vůně dřeva a vyčištěná hlava.