Zpevnění stěn při rekonstrukci roubenky
Při rekonstrukci roubenek se často zvyšuje zatížení působící na roubené stěny. Jak se dají stěny jednoduše ztužit a zafixovat ve stále pozici?
Další výzvou u rekonstrukce roubených staveb je možná změna zatížení, které působí na roubené stěny. Při rekonstrukci děláme změny a obvykle váha přibývá. Někdy je to kvůli dodělávkám podkroví, někdy kvůli jinému řešení střechy, někdy na střeše zadržujeme sníh. Může to mít různé důvody. Roubené stěny dosedly do stavu během dlouhých let a s působením nějakého zatížení.
Je zde určité riziko, že pokud budeme stavbu zatěžovat dál, může dojít k určitým deformacím. Jak se to dá řešit?
Pokud stavbu současně i zateplujeme, zevnitř nebo zvenku, má to jednoduché řešení. Při zateplování děláme většinou nějakou jednoduchou předstěnu, ať už vnitřní nebo venkovní. Předstěnu tvoří obvykle nějaký rošt. Samozřejmě záleží na tom, jaký použijeme systém a materiály. Pokud to není jen nějaká přizdívka a opravdu kotvíme něco na rošt, ten finální povrch může být v podstatě jakýkoliv. Například omítku umíme dělat na dřevovláknité desky a podobně. Vzniká zde tedy nějaký rošt, kterým si můžeme pomoci. Rošt prokotvujeme do trámů. Nadimenzováním trámků a kotvením můžeme stěny jednoduše ztužit.
My už teď nechceme, aby stavba nějak sesedala a potřebujeme jí zafixovat v daném stavu. Samozřejmě je potřeba zvážit i to, jaké máme možnosti přenosu do základů. Jde o komplexní řešení.
Pokud stavbu nezateplujeme, je tam velká pravděpodobnost, že ji ani více nezatěžujeme. Pokud nezateplujeme roubené stěny, obvykle se neřeší ani podkroví. Nemusí to být pravda vždy. V tomto případě už by to ale bylo složitější.
Je to věc, kterou na stavbách často používáme. Díky předstěnám dokážeme stavbu dodatečně vyztužit. Dokážeme si takto pomoci s nějakým větším zatížením.
Samozřejmě ideální je řešit to s projektantem a se statikem. Tyto věci se od oka dost špatně odhadují a není dobré zůstávat jenom u pocitu, jestli to bude pocitově dobré nebo ne. Pokud vidíme, že jde o větší zásah do stavby, je určitě dobré investovat do statických posudků a řešit to v provázanosti skladeb až do základové spáry.
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.