Zemědělské stavby ze dřeva

9. 1. 2015 Dřevostavby štítky: , ,

Není nad poctivou dřevěnou stodolu. Odolná, cenově srovnatelná s kovo-plastovými přístřešky a v neposlední řadě pro náš venkov tradiční.

Dřevěné stavby patří i nadále do zemědělství. I když dnešní doba přináší mnoho dalších možností. Zvláště se jedná o plasto-kovové konstrukce, hangáry, haly a přístřešky. Často to souvisí s regulacemi pro stavby na zemědělských pozemcích, kde nemůžeme mít pevné základy nebo trvalé stavby. Takže ty lehké mobilní konstrukce nám to umožňují.

Pokud ale nemáme tento problém, není nad poctivou dřevěnou stodolu. V tomto případě je stodola na vyvýšeném betonovém základě. Jedná se tedy pouze o základové pasy, vevnitř už není žádný další beton. Je to také z důvodu ochrany dřeva před zvýšenou vlhkostí, která tady souvisí hlavně s hnojem.

Vidíme tady velké přesahy střechy. Celé konstrukční řešení je uzpůsobeno horským podmínkám a tomu, aby tato stavba měla dlouhou životnost.

Cenově to může být srovnatelné s kovo-plastovými přístřešky, pokud stavbu budeme dělat jednoduše a v nějakém skromnějším pojetí. Také z dlouhodobého hlediska to bude finančně zajímavější, než kovová konstrukce pokryta plastem. Samozřejmě se stodola dá udělat i stylově a pěkně, ale tam už jsou náklady na stavbu daleko větší.

Ještě v dnešní době můžeme stále najít staré stodoly na vesnicích, a to i daleko větších rozměrů. Tyto stodoly jsou důkazem, že i takto velké zemědělské stavby mohou vydržet desetiletí až staletí a jediným materiálem, který tam je, je dřevo.