Zelená střecha nemusí být nutně zelená
Výhodou zelené střechy je, že harmonicky splývá s okolní zelenou krajinou. Avšak pod hlínou a trávou je potřeba mít hydroizolaci odolnou proti prorůstání kořínků. A ta už tak přírodní a zelená být nemusí.
Zelená střecha nemusí být nutně zelená. V celé skladbě zelené střechy jsou vrstvy, které potřebujeme jako hydroizolaci. Takže pod tou trávou a hlínou máme vrstvy, které můžou být docela toxické. Pokud tedy použijeme materiály na bázi asfaltu nebo některých umělých hmot, tak to asi úplně paráda nebude.
Trošku nám to tady komplikují kořínky, které dokážou prorůst materiálem, u kterého bychom to nečekali. Řešili jsme to i u této stavby slaměného domu. To nejlepší řešení, na které jsme přišli, byla tato fólie, která pocitově připomíná gumu. Je to syntetický kaučuk a výrobce garantuje, že je to netoxický materiál, odolný prorůstání kořínků a odolný UV záření. Většinou se využívá jako rybníčková fólie.
Tento materiál si majitel domu položil sám na střechu a je tam ještě jedna mezivrstva, což je geotextilie, která slouží k tomu, aby se fólie nepoškodila. Je tady záklop z normálního řeziva, chlupatých desek. Takže je to jenom pojistka, aby tam byla nějaká separační vrstva.
Taky můžeme vidět, jak se zde řešilo odvodnění zelené střechy – jsou tady takové speciální vpustě, na které bude napojený speciální svod a voda ze střechy bude takto odvedena.
Obrovskou výhodou takovéto střechy je, že když už nám tam roste tráva, tak naprosto splývá s okolní krajinou a vytváří pěknou harmonii s okolním prostředím.
Jakým způsobem se dá řešit u této folie ze syntetického kaučuku upěvnění na mírně šiknou střechu? Máte nějaký typ?
Díky moc
Dominik
Na to není jednoduchá odpověď a spadá to spíše do kategorie odborného poradenství. Neváhejte se na nás v takovém případě telefonicky obrátit.