Zateplení stropu starého domu – výrazné snížení nákladů na vytápění

6. 12. 2016 Izolace, Střechy štítky: , , ,

Nezateplená střecha u starých domů zásadně zvyšuje náklady na vytápění. Pokud se chystáte k rekonstrukci takového domu je ze všeho nejdůležitější zjistit stav domu a ujasnit si celkový koncept. Jinak vás může rekonstrukce vyjít zbytečně draze. Podobně jako v tomto případě.

Nezateplená střecha je častý problém u starých dvougenerační domů. Všichni je známe – zvenku brizolit a zevnitř třetinu obytného prostoru tvoří chodby. Ale to je na jiné téma. Nacházíme se na půdě takového domu, která byla nezateplená. Původně nebyl zateplený ani tento strop. Pod touto OSB deskou jsou kleštiny. Dům celou dobu fungoval tak, že pod kleštinami byla jen omítka a pak už jen obytné pokoje.

Historicky byla mezi kleštinami jen nějaká škvára. Tento dům má jinak široké zdi 80 cm. Je tady vyřešena výměna oken, vytápění, ale i tak zde byly stále vysoké náklady na vytápění, i když se způsob vytápění různě měnil. Náklady byly někdy až 40 000 Kč za sezónu za vytápění. Nějakou dobu trvalo, než se došlo k tomuto řešení. Před 5 lety byly dlouhé mrazy kolem – 20 ° C a trvalo to přibližně 3 týdny. Skončilo to tak, že celý tento prostor se vylednil. V té době už tady bylo tepelné čerpadlo vzduch – voda, které hodně pomohlo náklady, ale pořád se muselo dotápět, protože to nestačilo. Objevil se tady problém, že teplo, které stoupalo nahoru v mrazech vytvořilo vrstvu ledu.

Byl to důkaz toho, že tady chybí pořádní izolace stropů. Pomocí moderních postupů, kdy dokážeme izolaci foukat, jsme se dokázali dostat i do míst, kde bychom se se standardní izolací nedostali bez nějakých zásadních úprav v interiéru. Lze foukat izolace na bázi přírodního materiálu, například dřevovlákno nebo celulózu. Dají se ale foukat i různá skelná nebo minerální vlákna.

Zateplení stropu spočíválo ve vyfoukání šikmin a prostoru mezi krokvemi. Zároveň s tím se musel vyřešit vstup na půdu, který bylo potřeba doteplit a celý prostor oddělit. Výsledky se dostavili okamžitě hned příští zimu, kdy to byla zázračná změna. I kdyby všechny ty ostatní věci zůstaly při starém, tak toto byla zásadní změna v domě. A udělalo to obrovský rozdíl. V dobře zatepleném domě se nám investice do tepelného čerpadla, které stálo třeba 300 000 Kč ani nemůže vyplatit. Dnes už se tady dá bydlet za nějakých rozumných provozních nákladů.

Mohlo to ale také probíhat daleko ideálnějším způsobem a za menších nákladů. Ono totiž i v tomto domě je už vyměněná střecha, která se dělala dřív, ale nějak se to nespojilo v celek. A tady je právě důležité před jakoukoliv investicí do starého domu promyslet ten celkový koncept. Když už se tady měnila krytina, bylo by daleko jednodušší přidat izolaci zvenku. A podařilo by se i lépe doizolovat šikminy.

Než uděláme jakoukoliv investici, je dobré promyslet, kdo a jak dlouho bude v tom domě bydlet, jaké bude mít nároky a co všechno plánujeme časem udělat. Zároveň je důležité udělat si různé sondy a zjistit, v jakém stavu ten dům je. Důležité je mít celkový plán a přemýšlet nad tím, kterou práci udělám jako první, druhou, třetí atd. A nedopadneme tak jako tady, kdy se bez nějakého konceptu dělaly zásahy do domu.