Zateplení roubenky

29. 12. 2013 Dřevostavby, Interiéry štítky: , , , , , , 2 komentáře

Uvažujete o stavbě či rekonstrukcí roubenky? Natočili jsme informačně nabité video o zateplení roubené stěny.

U starých roubených chalup málokdy vidíme v interiéru masivní dřevěné trámy. Má to hlavně 2 důvody: světlost, kdy při těch původních malých oknech nebylo v místnosti moc světla, takže byla tendence dělat stěny světlé, např. natírat je na bílo; druhým aspektem je vzduchotěsnost, kdy u těch starých chalup nám někde zafoukávalo a u starých technologií byl větší problém dosáhnout vzduchotěsnosti. Obzvláště v rohových spojích nebo i přes některé velké trhliny ve dřevě nám jemně zafoukávalo.

Dělala se omítka z interiéru, původně to byl často nějaký rákos, na kterém byla nanesená omítka a potom vybílena. Nebo dnes je to např. v této roubence vyřešeno tak, že je zde nějaká vyzděná kantka a mezi ní a trámy je asi 10 cm tepelné izolace, což nám dává pěkné tepelně izolační vlastnosti, lepší vzduchotěsnost a to vše při zachování prodyšnosti celé konstrukce. Náklady na vytápění jsou v této místnosti minimální. 

Další možné řešení je použít nějakou fošnovou imitaci trámů, pokud chceme zůstat u pocitu ze dřeva, ale chceme mít současně stavbu dobře zateplenou. Přidá se zase nějaká izolace a z fošen pak imitace širokých trámů. Jde to sice poznat, ale je to jistá alternativa k tomu, když chceme mít v interiéru dřevo.

Samozřejmě je potřeba zvážit, jak velké udělat okna a otvory, kterými vniká dovnitř světlo. Dřevo nám totiž v interiéru postupem času žloutne a místnost tmavne.

Dneska máme výhodu dokonalejších technologií, takže i dnes roubenky, které jsou z masivních dřevěných hranolů, mohou mít lepší tepelně izolační vlastnosti tím, že se používají např. do rybinových spojů paměťové pásky nebo je trochu vylepšený zámek; v podélném spoji se dělají různé drážky a pérka, aby se co nejvíce zamezilo tepelným únikům. Pořád to bude narážet na své limity, ale pokud jsme zastánci masivního dřeva a chceme ho vidět interiéru, tak nějaká řešení a zlepšení tu jsou.

Další možností, jak si interiér zpříjemnit, je použití hliněných cihel a na tom pak hliněné omítky. Prostor tak dostane zase jiný nádech. Jak je vidět, i u klasické roubenky je možností řešení obvodového pláště více.

Ještě si tady můžeme ukázat jednu interiérovou příčku, jak by to mohlo vypadat pohledově, kdyby tu nebyla předstěna. Vidíme tady trámy tak, jak jsou zvenku. Vidíme, že stěna je mnohem tmavší, určitě by byla hůře zaizolovaná, ale celkově to vypadá úplně jinak. Máme tu ty pořádné stromy, které jsou nahrubo opracované. Takže to je trošku blíže k těm tradičním roubenkám.

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

  1. jakub napsal:

    Dobry den, reseni „řešeno tak, že je zde nějaká vyzděná kantka a mezi ní a trámy je asi 10 cm tepelné izolace, což nám dává pěkné tepelně izolační vlastnosti, lepší vzduchotěsnost a to vše při zachování prodyšnosti celé konstrukce“ mne sice laka, ale bojim se ze na rozhrani puvodni roubeni a izolace bude dochazet ke kondenzaci vlhkosti. Na druhou stranu pouziti porazabrany mi prijde nestastne. Jake je teorie, ktera podporuje vyse zminene reseni, a jaka je praxe reseni?
    Dekuji
    Jakub

  2. Přírodní bydlení napsal:

    Každou jednotlivou skladbu musí spočítat projektant. Parobrzdnou fci může plnit omítka. V praxi ale může být u omítky problém navázaní na konstrukční prvky, které jsou průchozí ven (kolem trámů, krokví). Je potřeba pečlivost a informovanost o problematice.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.