Přírodní zateplení starého zděného domu

10. 11. 2015 Izolace, Materiály štítky: , , , , , ,

Staré zděné domy se většinou zateplují polystyrenem, ale existují i přírodní alternativy, které zachovají prodyšnost domu a zpříjemní interiérové klima. Zděný dům se dá zateplit foukanou celulózou, lnem nebo dřevovláknem:

Představte si, že máte starý zděný dvougenerační dům a nezateplíte ho polystyrenem, jak to vidíte všude kolem sebe. Existuje totiž alternativa, kdy můžeme rodinný dům zvenku zateplit tak, aby dýchal, a můžeme k tomu použít i přírodní materiály.

Tady je praktická ukázka, kdy vidíme rošt, na kterém je dřevovláknitá deska, a na kterou pak přijde omítka. Samotná mezera přijde vyfoukat celulózou. Mohl by tam být len, dřevovlákno nebo nějaké další přírodní izolace.

Největší rozdíl je v tom, že dům zůstane dále difúzně otevřený. Další aspekty použitých materiálů rozebíráme v jiných videích. Rozdíl bude určitě v ceně, kdy polystyren je asi opravdu nejlevnější. A to difúzně otevřené zateplení můžeme vyřešit třeba čedičovou vatou. Toto je ale přírodnější provedení.

Vidíme, že i když máme starou chalupu, kde už je hodně věcí daných, můžeme v duchu přírodního stavitelství některé věci dále provádět, zlepšovat vlastnosti a klima takovéhoto domu.

Při srovnání cen je to dosti nejednoznačné a objektivně to jde udělat dost těžko – perspektiv dívání se na cenu je hodně. Také rozebíráme zvláště jiných videích. Toto bude spíše varianta pro lidi, kteří se nedívají jen na finance v krátkodobém výhledu.