Žaluzie skrytá ve fasádě moderní dřevostavby

7. 7. 2022 Dřevostavby štítky: ,

Jak může vypadat skrytá žaluzie zabudovaná do fasády moderní dřevostavby?

V dnešní době už není takový problém stavbu vytápět. Stavby jsou hodně dobře zateplené. Větší výzvou bývá, aby se dům nepřehříval. Díky tomu, že se používají čím dál více velké prosklené plochy to může znamenat, že za slunečního svitu se nám může interiér přehřívat.

Lze to řešit různě, ale ne vždy se to povede tak elegantně jako tady. Žaluzie je zde skrytá ve fasádě. Vůbec nejde na první pohled poznat, že je tady žaluzie a máme možnost stavební otvor odstínit. Vždycky lze něco pověsit na fasádu anebo dělat něco přiznaně, ale pokud to chceme řešit jinak, je tady podmínka mít to promyšlené dopředu. Tzn. mít stěnu a detaily připravené na to, aby to šlo poté zrealizovat.

Samozřejmě záleží na konstrukčním systému. Toto je difuzně otevřená dřevostavba. Záleží na návrhu a skladbě konstrukcí. Často může být problém právě to, že v tomto místě je stěna oslabená a může tam vznikat nějaký tepelný most.

Nebudu sdílet nějaké konkrétní řešení, jde o princip a o to, že tyto věci je optimální řešit už v rámci projektu. Ať potom řemeslníci nemusí v průběhu začít řešit, jak to uděláme. Zvláště pokud je to v nějaké omítce, může to být náročný detail. Vidíme to na záběrech, kde máme dřevěnou fasádu, kdy díky odvětraným dřevěným fasádám máme daleko větší možnost ovlivnit tloušťku stěny a případně takovýto kastlík a žaluzii schovat. Tam je to méně náročné a máme více možností, jak to řešit. U skladby na tomto záběru je to ale větší výzva a je potřeba na to myslet dopředu. Je potřeba to mít dobře vyřešeno, aby v budoucnu nebyl žádný problém.