Základy se vzduchovou kapsou při rekonstrukci dřevěnice

16. 5. 2013 Dřevostavby, Sruby štítky: , , , ,

Ukázka rekonstrukce základů dřevěnice, při které byly použity základy se vzduchovou kapsou neboli crawl space.

Máme tady další alternativu ke klasickým železobetonovým základům – základy se vzduchovou kapsou neboli crawl space. Jde o srubovou stavbu, která sedí na obvodových stěnách. Stěny jsou přitom hodně atypické. Proto tu dnes jsme, abychom si ukázali, jak někdy vznikají spontánní řešení — s určitou mírou rizika.

Vidíme obvodovou zeď, která je zde asi 150 let. Šlo o rekonstrukci dřevěnice, přičemž se podařilo zachovat pouze základ. I s vědomím většího rizika, že se tady pouštíme do atypického řešení, jsme do toho šli. Obvodová zeď se skládá pouze z kamenů uložených do jílu (tak jak se kdysi zakládaly dřevěnice a staré stavby). Zeď přitom nejde nějak hluboko do země a jediné co ji spojuje je jíl. My jsme základ trochu vylepšili a vrch je zpevněný menší vrstvou betonu. Vytvořil se tak věnec, který stěnu svazuje. Zvenku je kámen vyspárovaný.

Není tu však použita žádná izolace, ani zvenku ani zevnitř, ani v podlaze a není zde ani žádná hydroizolační fólie na zemi. Za dobu obývání objektu nedošlo k žádným komplikacím. Žádná plíseň, žádná vlhkost. A po celou zimu je ve vzduchové kapse konstantní teplota 10 °C.  Opět jsou zde větrací otvory, které se na zimu zadělávají, a přes léto cirkuluje vzduch v celé vzduchové kapse.

Sešlo se tady hned několik příznivých okolností: stavba se nachází na kopci, a i když základ není odvodněný, tak se zde voda pěkně ztrácí. To je specifikum místa a jinde by to nemuselo fungovat a mohl by to být naopak velký problém. Takže tady se opravdu množství betonu eliminovalo na minimum a je třeba říct, že tento konkrétní případ crawl space, nad kterým by asi klasický stavař kroutil hlavou, už 8 let funguje. Nebylo původně v plánu k tomu takto přistoupit. Samozřejmě, když to člověk plánuje dopředu, snaží se předejít komplikacím.

Zde šlo částečně o rekonstrukci, nízkonákladovost a snahu eliminovat beton na přírodní materiály. Může vás to taky inspirovat k nějakému zajímavému řešení.