Oprava základů roubenky
Jak se dají opravit základy roubenky?
Jak je možné udělat základy pod stojící stavbou? Bavíme se o rekonstrukci a roubené stavbě. Starší roubené stavby obvykle bývají založené jen na kamenech s jílem. Není tam žádný beton a u těch dřívějších staveb nejsou ani žádné hydroizolace. Při rekonstrukcích je často potřeba nějaká úprava, která je spojená i s tím, že se mění i spodní trámy. Ty totiž bývají často v horším stavu než ty ostatní. Jak je to možné udělat?
Je to určitá komplikace, ale díky tomu, že stavba je z trámů a je roubená, tak si můžeme pomáhat tak, že jednotlivé části můžeme podepřít, část základu demontovat a postupně opravit celý sokl.
Jen abych to upřesnil, mluvím zde o obvodové části. Většinou zde neřešíme nějakou klasickou železobetonovou desku. Spravuje se tedy obvykle sokl a vevnitř se to řeší jinak. Z fotek ve videu je patrné, jak to postupovalo. Tady se to potkalo s šikovnými kameníky, kteří využili lokální původní kámen, takže základy vypadají jako nové, ale pořád tak trochu staré. Na tuto oblast je to trošku atypičtější řešení, protože je to udělané opravdu precizně. Je to bezespárové a kameny jsou napasované téměř dokonale.
U roubenek je velkou výhodou, že jsme v podstatě schopní měnit některé trámy, aniž bychom rozebrali celou konstrukci. Také jsme schopni opravovat pod trámy základy.
Člověk se to samozřejmě snaží dělat co nejjednodušeji a v rámci rozpočtu, ale většinou je tam nějaké minimum, aby se nám ta zídka dál nějak nebortila a nerozpadala, aby tam byla funkční hydroizolace, aby se vlhkost přes kameny nedostávala do trámu. Řešení mohou být samozřejmě různá a záleží na možnostech stavitele.
jak se to řeší, aby ta stavba z těch kamených základů neodjela? jenom tím betonem? ale dřív když to nebetonovali, tak jak to dělali, se nesesune někam?
Na fotkách ve videu jde vidět, že je to svázané dráty. Dosud to stálo jen na kamenech a jílu.
Ale mezi drevem a kamenama nic neni, myslim nejak svazene?