Zadání pro architekta rodinného domu – rozhovor s Radkem Hálou
Jak vypadá zadání pro architekta rodinného domu? Rozhovor s architektem přírodních staveb Radkem Hálou.
Příprava zadání pro architekta rodinného domu. Co je k tomu potřeba? Zeptám se architekta přírodních staveb Radka Hály.
Je to celý balík věcí a každý k tomu může přistoupit trochu jinak. Někdo nám nakreslí skicu, někdo udělá model z plastelíny, jedna dáma nám napsala dvoustránkovou esej o tom, jak si to představuje a co se tam bude dít. Já stavebníky vybízím k tomu aby si něco takového udělali sami pro sebe, i kdyby to byla jenom nějaká naivní kresba, která zachytí nějaký jejich pocit, něco, co je pro ně důležité. Považuji to za důležité, protože si myslím, že tam vždycky lze najít nějakou esenci. Samozřejmě to někdy vezmeme a úplně celé překopeme. Nebo to použijeme a zpřesníme.
Můžu něco takového řešit už předtím, než mám pozemek?
Je to velmi výjimečné. Máme případ, kdy si dotyčný vytvořili z toho jak má dům vypadat. A podle toho pak hledal ten vhodný pozemek.a pak se to podle toho přizpůsobil ale je to výjimečně. Pozemek je zásadní věc. Je to něco, z čeho dům často vyrůstá. Je to zásadní věc, která zadání ovlivňuje. Ta naše schůzka probíhá prakticky vždycky na pozemku. Přestože stavebníky vybízím k tomu, aby si udělali dopředu nějakou rozvahu, jak tam chtějí mít rozmístěné místnosti, jak mají být velké, kolik do toho můžou dát peněz, jakým způsobem to chtějí vytápět a jaké jsou materiály nebo barvy, které je oslovují. Případně aby mi poslali nějaké své inspirace. Po příchodu na pozemek celý balík věcí konfrontujeme s realitou pozemku.
Co když nemám žádnou preferenci a nic o tom nevím?
Jsou lidé, kteří tím žijí a na celý proces se velmi těší. A jsou i takoví, kteří chtějí postavit dům, kde budou místnosti pro děti, a chtějí, aby to všechno fungovalo, a v podstatě to nechají celé na nás. Vy se samozřejmě nemusíte trefit napoprvé. S někým zase máte takový dobrý kontakt, dokáže vám zprostředkovat to zadání, takže se to nakresli a pak už jenom dopracuje. U některých je to delší hledání, některé pozemky jsou složitější, děláme varianty a přemýšlíme o tom spolu.
Má to potom nějaký zásadní vliv na cenu?
V cenové nabídce jsou zpravidla dvě až tři varianty v úvodu, než studii dokončíme. To je v rámci ceny, protože je to součást toho hledání. Snažíme se najít něco, co těm lidem doopravdy sedí. Někteří architekti mají svůj vyhraněný styl a když tam přijdete, tak už zhruba víte, co od nich dostanete. Já se snažím pracovat tak, že hledám to, co je blízké těm lidem. Někdo chce bydlet v tradiční chalupě a někdo chce mít spíše moderní dům. Když stavíte v oblasti na kraji města,kde jsou ostatní parcely zastavěné, tak hledáte něco, co se s těmi ostatními stavbami propojí. Spíše si myslím, že je dobré na začátku nemít žádné předsudky o tom, jak to bude vypadat, snažit se pochopit, co stavebníkovi sedí a co sedí tomu místu. Asi je dobré tam uchopit i věci které nejsou úplně zřejmé. Například ve feng šuej se pracuje i s tím, jak je dům natočený ke světovým stranám v nějakém daném dvacetiletí a podobně. Těch stupňů, které se objevují při zadání, je obrovské množství. Úkolem zkušeného architekta nebo projektanta je vybrat to, co je tam skutečně důležité.
Měl by se zákazník bát, že je tam nějaká hranice trpělivosti?
Ta úvodní fáze nám v nejkratším případě trvala dva týdny a v nejdelším dva roky. Průměr je obvykle 3 až 4 měsíce. Myslím, že už máme takovou zkušenost, že dokážeme vycítit, kam ti lidé směřují. Změny na začátku jsou pořád jednodušší, než když už je rozpracovaný projekt nebo nedejbože už rozestavěná stavba. Těch návazností je tam spousta a některé se musí řešit s úřadem a může to být velice komplikovaná věc. Určitě je dobré věnovat víc času rozvaze a než se ta studuje uzavře, tak si to všechno fakt dobře promyslet.
Já sám používám na začátku formulář, kde jsou dotazy, ke kterým se pak můžeme vracet. Někdo to napíše velmi stručně a někdo to napíše na několik stránek a přidá k tomu spoustu různých referencí. Je zajímavé, že v rodinách manželé někdy zjistí, že každý mají trochu jiné představy, a tohle jim třeba pomůže, že si je vzájemně sladí. Že se o tom začnou více bavit do hloubky. To se nám osvědčilo: ještě před schůzkou odeslat ten dotazník.
Než pozemek koupíte je dobré si ho prověřit. Jaké je tam vedení sítí, jaké jsou omezení z hlediska stavebního úřadu…
Laik asi vůbec neví, na co se má zeptat, to jsi asi vypíchl dobrou věc…
Stavební úřad vám poskytne informaci o tom, jestli na tom místě můžete stavět. Je tam nějaký územní plán, který vám to dovoluje, nebo jsou tam nějaká omezení, která z toho vyplývají. Pak do toho vstupují další věci: u přírodních staveb jsou to požární odstupy. Pokud jsou tam dřevěné fasády nebo přírodní materiály, které můžou významně ovlivnit to, jak dům bude vypadat. Případně pokud je to ve stísněných podmínkách, tak to tam nemůžete ani postavit.
* Označené položky jsou povinné.