W spoj ve stěně roubenky

26. 3. 2019 Dřevostavby štítky: , , , ,

Klasické roubenky mají ve stěnách rovné průchozí spoje, které mají celkově horší tepelně izolační parametry. Mnohem lepší alternativou je využití srubařské technologie w spoje, kdy klády do sebe ve stěnách zapadají pomocí zámku.

Chcete mít vzhledově klasickou roubenku nebo stavbu, která se tomu blíží a zároveň mít co nejlepší spoj? Ideální je kombinace srubařske technologie w spoje, kdy se nám to mezi kládami zamyká a vytváří se tam dokonalejší spoj, oproti rovným průchozím spojům, které vznikají u hranolů – méně dokonalých srubařských spojů, kde kopírujeme jednu kládu podle druhé a proti profuku tam vzniká méně zábran. Je to spoj, kterým vidíme jednoduše ven.

U těch hranolů to ani jinak řešit nejde. Pohledově tam máme nějaká pérka nebo třeba konopné lano nebo nějaké speciální profily z CNC strojů. U tradičního postupu, kde chceme, aby to vypadalo spíše jako roubenka s rybinovým rohovým spojem, se nabízí varianta, kdy nepoužijeme hranol, ale prizmu. U prizmy jsou rovné jenom dvě strany a ty další dvě mají přirozenou oblinu. Právě zde jsme schopni aplikovat stejný spoj, jako u kanadských srubů. Spoj se nazývá w spoj.

Na videu vidíme princip, kdy vzniká jakoby zámek. Stavba se může podobat více roubence než srubu z kulatiny. Není to úplně to samé, ale jde o ten princip a je tu nějaká možnost dále doteplovat. My tu chceme mít přiznané obrovské masivní trámy v interiéru a současně chceme mít co nejlepší tepelné vlastnosti. Tyto tepelné vlastnosti ale nikdy nebudou podobné jako u nějaké moderní, dobře zateplené stavby. Už vůbec to nemůže být pasiv nebo něco podobného. Pokud jsme ale smíření s nějakým kompromisem v izolování stavby a těchto parametrů, tak to může být řešení.