Vzduchotěsnost u pasivní dřevostavby

28. 10. 2013 Dřevostavby štítky: , , , , , , ,

Podívejte se jak dosahujeme perfektní vzduchotěsnosti v pasivní dřevostavbě.

Důležitá věc u staveb, které mají rekuperaci či vzduchotechniku, je jejich vzduchotěsnost. Na této pasivní dřevostavbě, kde se nacházíme, že toho snažíme docílit touto OSB deskou, která slouží jako parobrzda a zároveň jako vnitřní vzduchotěsná obálka. Pro co nejlepší vzduchotěsnost se zde ještě přelepují spoje vzduchotěsnou páskou, i když jde o perodrážkovou OSB desku. Každý spoj je důsledně přelepený. I např. zde, kde to ještě není přelepeno, je důležité přelepit OSB desku k základům stavby.

Další věcí jsou pak různé manžety na prostupy trubek, elektriky aj. Můžeme si hodně pomoci takzvanou předstěnou, která zde bude teprve aplikována. Zde přijde ještě rámová konstrukce o tloušťce 4 až 6 centimetrů, která zde bude sloužit jako prostor pro rozvody elektriky a vody, abychom co nejméně zasahovali do této vzduchotěsné vrstvy. Vše tedy bude před touto stěnou a před ní bude ještě konečná interiérová stěna. Budou z části desky fermacell, část hliněné omítky a možná i nějaké dřevěné obklady. Jde to tady takové pestřejší.

Nevidíme zde žádné díry po foukání izolace, podařilo se nám to udělat z venkovní strany a i tam se vrtaly díry minimálně. Zde například byly nezbytné, abychom se dostali do prostoru pod okny. Tyto aplikační otvory jsme tedy eliminovali na minimum, což je výhoda, protože otvory se vždy musí nějak vzduchotěsně zadělávat.

Vzduchotěsnost je někdy opravdu konstrukční výzva, což můžeme vidět na tomto záběru. Vidíme zde, že nejprve jsme museli udělat záklop OSB deskou a teprve poté jsme montovali všechny stropy. Celá vzduchotěsná obálka je v jednom kuse a je neporušená. Nyní to tak nemusí vypadat, ale často to obnáší nějaké konstrukční záludnostmi. Není to zkrátka tak jednoduché jako u normální konstrukce. Můžeme tady dobře vidět, jak OSB deska za touto stropní deskou pokračuje. Je to prostě souvislá neprovzdušná vrstva. V tomto stádiu stavby jsme schopni to zachytit a určitě toho bude k vidění ještě více.