Náklady na vytápění v kanadském srubu

2. 5. 2014 Sruby, Vytápění štítky: ,

Kolik protopíme v kanadském srubu? Praktická zkušenost čtyřčlenné rodiny.

Jaké jsou náklady na vytápění v kanadském srubu? Budeme možná až překvapení. Nacházíme se v kanadském srubu, který má půdorys 7×9 m a bydlí tady čtyřčlenná rodina. Střecha je zateplená 27 cm ovčí vlny a všechny ty ostatní konstrukce, které jsou z kulatiny. Kuláče obvodových stěn mají středový průměrný průměr 32 cm. Použili jsme tady technologii W v podélném spoji. V podélném spoji je také pouze ovčí vlna.

Tento kamna na dřevo slouží jako hlavní zdroj vytápění a mají výkon 9 kW, účinnost kamen je nějakých 80 %. Celkové náklady za loňskou zimu byly kolem 5 kubíků dřeva. Samozřejmě záleží na tom, jakou máme zimu. Letošní zima bude v tomto ohledu asi výjimečná – neprotopíme asi nikde moc. Ta loňská zima byla taková průměrná a odhad majitelů byl 4 až 6 kubíků dřeva. Což si myslím je hodně slušné, je to prostě praktická zkušenost.

Nyní tady neřešíme výpočet, tepelné ztráty atd., ale jde o praktickou představu čtyřčlenné rodiny v této stavbě. Jako záložní zdroj tady slouží elektrokotel, který je využíván víceméně na jaře a na podzim, kdy po zatopení v kamnech bývá v této místnosti hodě teplo, takže si jen trochu přitopí tím elektrokotlem.

Díky této akumulační kamenné stěně, o které jsme hovořili na jiném videu, není tak velký rozdíl mezi večerní a ranní teplotou ve stavbě. Ráno je tady pořád příjemná teplota.

Když se do kamen hodí večer velké poleno a omezí přívod vzduchu, tak ráno stačí přihodit další polínko, otevřít přívod vzduchu a aniž bychom znovu zatápěli, zase hoří. Vidíme tady, že i v jednoduchosti může být síla. Nemáme tady nic závislého na elektrice. Ta kamna se jen přivezla, postavila, zapojila a házíme tam dřevo. A přímo to teplo využíváme. Nemáme tady žádné ztráty při předávání jiným médiím, jako je třeba voda. Samozřejmě to obsahuje i nějaké nevýhody: pracnost, může tam být větší nepořádek a tedy větší nároky na úklid.

Celkovým návrhem stavby jsme předešli tomu, že zde nemusí být žádný rozvod do nějakých vzdálených míst, kde by voda byla nevyhnutelná nebo nějaký výměník vzduchu. Kamna, tak jak tu jsou, jsou schopna tu stavbu vytopit úplně celou. A ten vzduch se do místnosti dostává i do podkroví. Takže to je jedna praktická zkušenost.