Je možné vytápět celý dům jednoduchým topeništěm?

5. 3. 2017 Vytápění štítky: ,

Je možné vytápět celý dům jednoduchým topeništěm bez využití různých technologií, teplovodních systémů, elektřiny apod.? Více v rozhovoru s kamnářem Honzou Křivonožkou

Můžeme vytápět celý dům pouze jednoduchým topeništěm, ve kterém hoří oheň a nejsou tam žádné další technologie navíc? Je to otázka na Honzu Křivonožku, který je profesionální kamnář a specializuje se spíše na přírodnější provedení topenišť.

Možné to je, ale ne vždycky. Nějaký tepelný zdroj, který je uprostřed domu v ideálních podmínkách, může za určitých okolností vytopit velkou část domu a třeba i celý. Konkrétně v takovém domě nyní sedíme. Je to stará nezateplená, kamenná chalupa, která má asi 90 m² a my tady nemáme žádné radiátory, ani podlahové vytápění, ani žádné jiné zdroje tepla. Kamna, která jsou za námi, prostupují téměř do všech místností tohoto domu. Je zde jednoduchá dispozice domu a dalo se to tak udělat. Je mnoho domů, kde to tak jednoduché není a je to kombinované nějakými chodbami a oddělenými místnostmi. Na druhou stranu nám u nových domů pomáhá to, že se nám teplo tolik neztrácí.
Já vnímám jako možné tady toto řešení a v podstatě často tyto koncepty vymýšlím. Tedy kamna, která by vytápěla co nejvíce plochy, co nejefektivněji a tam, kde lidé nejvíce žijí. Často se uchýlím k nějakému kompromisu, kdy dojde ke kombinaci zdrojů tepla. Lidé si řeknou, že budou mít ještě nějaké elektrické přímotopy nebo topné kabely nebo nějaké plynové topení. U kamen to bývá většinou něco jednoduššího. Nebývá to, že mají lidé nějaký elektrokotel a k tomu podlahové vytápění. Ikdyž i toto se nám občas stává – lidé mají jeden velmi sofistikovaný zdroj, klidně to může být tepelné čerpadlo, solární ohřev, fotovoltaika a ještě k tomu kamna. Jsou to ale dva velmi sofistikované a poměrně drahé zdroje.

Tato stavba mě hned zaujala. Dokázal bych si představit takové vytápění třeba v kruhovém domě, kde ten zdroj tepla bude uprostřed. Tady se ale jedná spíše o dům, který je podlouhlý a je to současně navrženo tak, že ten dům pořád vytápíte akumulačními kamny.

Ano je to proto, že máme velmi jednoduchou a pro kamna v podstatě ideální dispozici. Dům má velkou obytnou část, ve které je spojena kuchyň a obytný prostor, které dohromady mají 50 m². A v této části hřejí kamna za námi. Tom je právě ta finta a největší výkon těchto kamen je v této místnosti. Za námi jsou ještě dvě menší ložnice, kde jsou kamna také přítomna a mají tam svou část.

Hlavní nevýhodou takovéhoto systému je, že se nám to bude velmi špatně regulovat. To znamená, že nejde vypnout topení v ložnici a zapnout ho pokojíčku. Je to všechno spojené a musí to být od začátku dobře navrženo. Opravdu nechci tvrdit, že akumulační kamna jsou dobrý a ideální zdroj se vším všudy pro každého. Teplovodní vytápění je obecně dokonalejší, ale bohužel je tak trochu závislé na elektřině. Je tam nějaké čerpadlo a technologie. Tady je super to, že tu žádné čerpadlo není a vyhovuje nám to. Moje žena, když je doma, tak topí jednou denně a nestará se o žádné složité věci.

Tady z boku ještě vidíme dvířka, k čemu jsou?

Je to trouba, ohřívárna nebo sušárna. Vyhřívá se maximálně na 150°C

Můžete si pustit i video v kruhovém slaměném domě, kde máme kamna, která funguje podobně.

Ano, tam vidíme kombinaci, která je téměř vždy. Pokud za námi přijde zákazník, málokdy se stává, že tam žádný jiný zdroj než kamna není. Většinou použijí lidé v koupelně nebo v hůř vytápěných místnostech nějakou elektrickou spirálu nebo žebřík v koupelně. V reálu pak mám ale informaci, že to lidé zas až tak často nepoužívají a tvoří to třeba 5-10 % celkové spotřeby. Často lidem rozmluvím řešení kamen, pokud je půdorys příliš složitý a kamna by potřeboval dvoje nebo troje. Tak se dostaneme k tomu, že to vlastně nemá smysl a chceme udělat spíše kotel s radiátory či něco klasického.