Výměna trámů u roubenky

6. 12. 2015 Dřevostavby štítky: , , ,

Shnilé spodní trámy starých roubených staveb můžeme vidět velice často. Co s tím? Výhodou roubených systémů je to, že se jednotlivé trámy dají vyměnit. Má to ale vliv na interiér a je potřeba s tím počítat

U starých roubenek se často stává, že máme docela zachovalou stavbu, ale máme několik trámů, které jsou vyhnilé. Často to bývají spodní trámy roubenky, které ležely na základech z kamene a jílu. Bez jakékoliv hydroizolace. Obrovskou výhodou roubených systémů je, že s jistou dávkou šikovnosti a zkušenosti můžeme vyměnit jakýkoliv trám ve stavbě. Často se to děje právě u těch spodních trámů.

Než začneme do roubenky zasahovat, je dobré mít stavbu zmapovanou a mít udělaný nějaký odborný posudek. Často je těžké rozhodnout, které trámy vyměnit, a které nechat.

Další důležitou věcí je, jaký bude vliv výměny trámů na interiér. Často jsou roubenky zabydlené a mají pěkný interiér, a pokud si představíme, že vytáhneme dvě klády, tak je jasné, že se něco stane i v interiéru. Někdy se podaří to z toho dostat tak, že se nijak nenaruší vnitřní podklad. Pokud je to nějaká omítka na rákosu, tak je to víceméně nemožné.

Máme to na záběru z rekonstrukce hotelu, kdy na těch trámech zevnitř byl nabitý dřevěný obklad. Tam jsme trámy vyndali ven a vůbec jsme nepoškodili vnitřní vrstvu. Pokud je trám úplně vyhnilý, tak nám stejně nic jiného nezbývá. Často vidíme řešení, že se vydlabe shnilé dřevo a potom se to dozdívá cihlou. Tam si ale musíme dávat pozor na to, aby nám z toho nevznikl slepenec prapodivných věcí. Je to zase o celkovém záměru přestavby a je určitě lepší to dvakrát promyslet.