Jak na výměnu fixního okna

22. 2. 2016 Dřevostavby štítky: , 2 komentáře

Fixní okna mohou ušetřit peníze při stavbě domu, mají ale také několik nevýhod, se kterými je potřeba počítat. Složitější je zejména výměna v případě rozbití skla a také mytí skel umístěných ve větších výškách.

Jak je to s výměnou rozbitého fixního skla? Je to poměrně častý dotaz od doby, kdy jsme začali zveřejňovat videa ohledně fixních skel. Je to jedna z nevýhod, podobně jako umývání těchto skel. Zejména pokud je máme v nějakém méně přístupném prostoru. Pokud se nám fixní okno rozbije, může to být trošku komplikovanější než u klasického okna, kde křídlo vysadíme a můžeme si to nechat někde vyměnit.

Pokud s tím však počítáme dopředu, můžeme se na to trošku připravit. Můžeme to vidět u tohoto konkrétního řešení, kde interiérovou hliněnou omítku  od skla odděluje dilatace formou nějakého těsnění. Zvenku máme nějakou dřevěnou obložku, která zase přes nějakou pružnou vrstvu sklo drží. Pokud by se tedy toto skoro rozbilo, odmontujeme venkovní obložku a máme možnost sklo vydělat zvenku. Nechceme totiž určitě narušit tuto hliněnou omítku, která byla hodně pracná.

Je pravda, že může být poměrně náročné takové sklo uvolnit – toto sklo je zaplněné montážní pěnou. A to z mnoha důvodů. Uvolnit takovéto zafoukané sklo může být trochu svízel. Musím říct, že za dobu 10 let, co tato okna usazujeme, se nám nestalo, že by to sklo z nějakého důvodu prasklo nebo že by ho někdo rozbil. Pokud bychom to sklo měli vyndávat neporušené byl by to asi problém.

Další věc, se kterou je potřeba počítat je to, že pokud si fixní sklo dáme někde vysoko nad zem, bude jeho umývání zvenku náročnější. Běžná praxe v domech je, že se sklo umývá jednou ročně. Je potřeba na to myslet při návrhu konkrétního domu.

Další věc, na kterou je potřeba myslet je to, že pokud chceme kombinovat fixní a klasická okna, bude okno vypadat jinak.