Vnitřní příčky z nepálených cihel v dřevostavbě

1. 4. 2022 Dřevostavby, Interiéry, Materiály štítky: ,

Vnitřní příčky z nepálených cihel mají spoustu výhod a souzní s přírodním stavitelstvím.

Interiérové příčky z nepálených cihel v dřevostavbě – toto řešení může mít spoustu výhod a často toto řešení využíváme. Obzvláště v lehkých dřevostavbách je vhodné doplnit interiér nějakou akumulační hmotou. V případě, že ve stavbě nejsou nějaká těžká akumulační kamna nebo jiné povrchy, tak se nabízí právě interiérové příčky. Je tomu tak i v tomto domě, kde vidíme interiérové příčky z nepálených cihel a samozřejmě se nám zde nabízí i realizovat hliněné omítky, které dávají velký smysl. Z hlediska nákladů je nejvýhodnější nanášet hliněné omítky na zdivo nebo na slámu.

Nepálené cihly není možné použít vždy pro každou příčku, tak tomu bylo i zde – pro technickou místnost a koupelnu bylo vhodnější zvolit jiný systém či konstrukci, z důvodu rozvodů a uchycení vybavovacích předmětů. Máme tady kombinaci příček z nepálených cihel a příček s dřevěnou konstrukcí, které jsou opláštěné. Je tam více možností opláštění, které můžeme zvolit, ale pořád lze dosáhnout sjednocení a nelze zde poznat, která příčka je hliněná, nebo kde má dřevěnou konstrukci. Teď to ještě poznáme, protože tady nejsou dveře a futra a vidíme to ve stavebních otvorech. Jakmile to bude dokončeno, na první pohled nepoznáme, která příčka je která.

Jak už jsem zmínil na začátku videa, může nám to pomoci regulovat interiérové klima a zároveň do konceptu využití přírodních materiálu nám to skvěle sedne. Dneska máme široký výběr, kde nepálené cihly pořídit, protože je to už i v nabídce velkovýrobců pálených cihel. U zděných systému někteří nabízejí i pálenou cihlu. Samozřejmě to nabízejí i výrobci hliněných omítek a ten výběr je docela veliký.

Můžeme s tím vyhnout nějakým konstrukcím ze sádrokartonu, plechovým konstrukcím, které, pokud jde o akumulaci a nějaké parametry, jsou docela mrtvý materiál. Umožní nám to nahradit standardní řešení a rozšiřuje nám to možnosti, jaký stavební materiál můžeme použít. Může nám to pomoci předcházet nějakým větším neduhům, např. příliš velké sucho v interiéru nebo se tam necítíme dobře, není tam žádný teplý nebo přírodní materiál, který jenom nějak pocitově zlepšuje pohodu v domě. To je ale věc, kterou je potřeba nacítit a zažít v domě. Nedá se to moc ve slovech, na fotkách a videích nějak předat. To už je pak další krok, zajít si do staveb a zkusit prostor nacítit. Samozřejmě to nemusí být pro každého a chci jenom zmínit, že tady ta možnost je a i když nemůžeme dát hliněné příčky všude, tak to můžeme kombinovat a nemusí to být pro nás nějakou překážkou realizaci.