Veselé hliněné omítky v dětském pokoji

22. 6. 2014 Interiéry štítky: , , , 2 komentáře

Hlína přímo vybízí k hravosti a kreativitě – proto je to skvělý materiál na stěny v dětském pokoji.

Dětský pokojíček by měl být hravý a veselý. Hliněný materiál a dřevo k tomu přímo vybízí. Pokud pomineme pracnost některých detailů, jako je třeba tento strop, který je celý nepravidelný a vlnitý, různá zákoutí a členitost, tak ten materiál je prostě úžasný. Jak na aplikaci, tak v některých dalších aspektech.

Úžasné na tom je třeba to, že člověk si tu hlínu namíchá, pracuje s ní, a kdykoliv přestane, tak nic neděje, oproti různým cementovým materiálům a lepidlům – po těch je potřeba umýt všechna nářadí i sám sebe. Pokud to neuděláte, tak můžete většinou všechno nářadí vyhodit. Na těle mohou vzniknout vyrážky. U hliněného materiálu není žádný takový problém. Kdykoliv můžu přerušit práci, nejsou tam žádná omezení, pokud jde o kreativitu – můžeme to plácat z různých vrstvách a různým způsobem. Je samozřejmě potřeba používat správný mix zrnitosti, poměru je jílu a písku apod.

V dětském pokoji si pak můžeme dovolit experimentovat a dělat cokoliv se nám zamane. Snad i dětem se potom taková věc bude líbit. Nebudeme je strkat do hranatých krabiček, které jsou sterilní, dokonalých pravých úhlů a ploch. Je to samozřejmě každého volba a je to jenom na nás na rodičích, jak k tomu přistoupíte.

Tady jde jenom o to, že pokud se rozhodneme pro hlínu a dřevo, spousta věcí se nabízí sama. Je dobré tady zmínit jednu důležitou věc a to je odolnost hliněné omítky. Tady můžeme vidět, že zrovna v tomto prostoru dostala stěna zabrat. Je potom potřeba zvážit, kde v dětském pokoji tu hliněnou omítku aplikovat. Omítka je poměrně tvrdá, hlavně když je vyhlazená vydrží hodně, ale přece jenom v porovnání s jinými materiály je měkčí. Na druhou stranu oprava je často hodně jednoduchá. Tady zatím oprava smysl příliš nedává, protože by to za půl roku vypadalo stejně, ale poté co děti odrostou, stačí tuto plochu jenom navlhčit a poté se dá povrch znovu rozpracovat, což je obrovská výhoda.

Takže až k tomu bude vhodná doba, může se ta omítka opravit a místnost bude sloužit zase jiným způsobem. Je dobré také myslet na to, a je to tady trochu vidět, že je potřeba spravovat celou plochu najednou. Stěna tím znovu rozpracováním zase trochu změní odstín, trochu jinak nám flekatí. Je potřeba myslet na to, že se bude docela špatně spravovat nějaké jedno místo, které nám poté ze stěny vystoupí. Je proto dobré udělat celou plochu najednou. Není třeba se těch hliněných omítek obávat, ani v dětském pokoji – bude zase záležet na prioritách, které máme.