Náhrada za velkoplošné stavební materiály

9. 3. 2014 Materiály štítky: , , , , , ,

Klasická stavební deska může být přírodnější alternativou k OSB desce a jiným velkoplošným materiálům na bázi dřeva.

Pokud se chceme přírodnímu bydlení ještě o krůček přiblížit, je dobré se vyhnout velkoplošným materiálům, i když jsou na bázi dřeva. Tyto velkoplošné materiály, jako je třeba OSB deska jsou energeticky náročné na výrobu. A otázkou zůstávají také jejich pojiva.

Tyto materiály vytlačily klasickou stavební desku, které říkáme většinou coulka a materiály jako je smrk, borovice nebo modřín. Byla hodně používaná, ale díky výhodnosti použití velkoplošných materiálů je nyní na ústupu. Nám to však skýtá alternativu k tomu přírodnějšímu přístupu. Týká se to obzvláště sendvičových dřevostaveb, kde potřebujeme něco na zavětrování stavby. K tomu nám právě slouží velkoplošné materiály, kdy na kolmé konstrukci máme tento velkoplošný materiál a ten nám zajišťuje stabilitu.

Můžeme takto použít i tyto stavební desky, ale tím způsobem, že je k vertikální konstrukci montujeme šikmo, pod úhlem 45 stupňů. Tak jsou řešeny stavby v USA, kde mají sendvičové domy dlouholetou tradici. Jsou tam takové stavby staré 150 let možná i více. Tam to řešili ve dnech, kdy nebyl k dispozici velkoplošný materiál, nabíjením desek diagonálně.

Může to být o něco pracnější než OSB  deska, ale není to tak hrozné. Také cena materiálu je hodně podobná. U OSB desky často využíváme také toho, že jí často používáme interiéru jako parobrzdu. Když použijeme smrkové desky, tak tam musíme použít, pokud parozábranu potřebujeme, papír – papírovou parobrzdu nebo takto fungují některé omítky.

U této konkrétní stavby nebyla potřeba žádná parobrzda. U tohoto stropu vidíme krásně kontrast OSB desky a dřeva. Konstrukci máme vyřešenou tak, že je zde velká vrstva ovčí vlny, konstrukce je celkově difúzně otevřená a funguje to i bez parozábrany.

Pokud se tedy chceme těmto materiálům vyhnout a nezaujala nás vyloženě nějaká sendvičová skladba nebo konstrukce, tak je samozřejmě ideální zvolit nějaký jiný konstrukční systém, např. z masivního dřeva, jako jsou sruby, roubenky nebo domy ze slaměných balíků anebo hlíny.