Velké okno ve staré roubence

1. 12. 2022 Dřevostavby štítky: , , ,

Moderní fixní okno v rekonstruované tradiční roubence.

Nacházíme se v nově rekonstruované roubence a již na první pohled vidíme toto velké okno. Ne každý chce rekonstruovat starší stavbu jako repliku v původním stylu a čím dál více lidí hledá kompromis mezi moderním bydlením a architekturou původních staveb.

Takové okno může být v souladu s požadavky CHKO. Zde architekt zasadil velké okno do roubené stěny, což nyní není zřejmé, protože masivní dřevěné trámy, které jsou zvenku, jsou doteplený zevnitř a máme tady finální hliněnou omítku.

Vidíme řešení v interiéru, který je pojatý moderně a přispívá k tomu velké okno s širokým parapetem. Technologicky je to velká výzva, protože okno je nějakým způsobem vystrčené ven, aby zde vznikl velký parapet a taky zvenku, aby byl prvek přiznaný. Bude to vypadat lépe, než kdyby byla snaha to trochu schovat v konstrukci.

Možnosti řešení je více a záleží to na konkrétní situaci. Ale jsou to ty samé principy, aby zde byla nějaká parobrzdná vrstva, která bude připojena přímo na sklo, aby to bylo staticky v pořádku.

Zatím je pohled zvenku na stavbu takový, že to vypadá jako by se tu nic nedělo, protože venkovní úpravy teprve budou následovat. Tady už ale můžeme sdílet moderní prvek ve staré roubené stavbě.