Ve srubu nelze měřit vzdálenosti běžným způsobem

22. 6. 2021 Sruby štítky:

Reálný rozměr ve srubu nemusí vůbec sedět s tím, co je v projektu. Je to dáno různými tloušťkami kmenů při konstrukci stěn. Jak tedy ve srubu měřit vzdálenosti a na co je dobré si dát pozor už ve fázi projektu?

Je to dáno specifickou konstrukcí stěn srubu. Ve stěnách používáme klády stromů, které jsou každé trochu jiné. Když se snažíme sladit průměr, tak vždy vznikají nějaké rozdíly. Záleží na tom, jaké se podaří nakoupit dřevo, kde rostlo a zda je kónické nebo ne. Je to ale obecně specifikum staveb z kulatiny, pokud tedy ovšem jde o kulatinu přírodní a nikoli frézovanou.

Od čeho měřit? Jak vidíme v tomto detailu, klády jsou křivé. V tomto řezu mají nějaký průměr, ale o dva metry dál už to bude vypadat úplně jinak. První parametr tedy je, že pracujeme s osovou vzdáleností.

Když si vezmeme projekt srubu, tak jsou tam vždy jasně dané vzdálenosti. V projektu se počítá s průměrnou tloušťku klády třeba 35 cm. A od toho se nějak odvíjejí výkresy. Problém nastává, když je dům menší a nebo je hodně místností na malém prostoru a počítáme to skoro na centimetry. Například v koupelně máme vedle sebe sprchový kout a záchod.

Počítáme přitom s nějakým rozměrem, ale realita je taková, že musíme vzít nejvíce přesahující kládu, někdy na obou stěnách, a logicky se nám potom vzdálenost zmenšuje. Samozřejmě se zřetelem na to, že k tomu dorazím nějakou skříň nebo schodiště. Reálný rozměr ve srubu nemusí vůbec sedět s tím co je v projektu. Může to být třeba i rozdíl 5 až 10 cm.

Je dobré si na to dát pozor už v rámci projektu, což je taky jediné místo, kde se tomu dá ještě předejít. Pokud je to v projektu uděláno tak, že mám všude dost místa s nějakou rezervou, tak na to už pak nemusím úplně myslet a vím, že už se tam potom nějak vejdu.