Uvnitř crawl space

1. 3. 2016 Dřevostavby štítky: , , , , 1 komentář

Alternativní základy se vzduchovou kapsou neboli crawl space nejsou u nás příliš obvyklé, ikdyž skrývají řadu výhod. Především snadnou dostupnost k rozvodům elektřiny, vody či odpadům. Tentokrát jsme se podívali přímo do srdce crawl space, pod 10 let obývanou dřevostavbu.

Nejsme ani v jeskyni ani ve sklepě, ale nacházíme se v základech crawl space rodinného domu. Máme už několik videí, kde jsi ukazujeme tento systém zvenku anebo při realizaci. Tady vidíme, jak to vypadá v zabydlené dřevostavbě. Vidíme zde některé nesporné výhody, které jsem už zmiňoval – snadno dostupné rozvody elektriky a vody.
Prostor tady je neupravený a to z toho důvodu, že se nacházíme pod rekonstruovanou stavbou na původních základech. Obvodové stěny základu jsou tady z kamene a z jílu. Tím se dostávám ke konkrétním parametrům. V tomto případě jsou obvodové stěny asi půlmetrové a nejsou nijak zateplené. Je to jenom kámen a jíl + nějaké opravy betonem. Přímo nad námi už je jenom podlaha. Na těchto nosných kuláčích je dřevěná podlaha, která také není nijak zaizolovaná.
Je možná trochu zvláštní a můžeme to počítat jak chceme, ale klima zde je bezproblémové. V zimě je tu stabilní teplota 5 až 10 ° C a ten vzduch se tu v zimě nehýbe. S tím souvisí určité nároky na obslužnost základů – součástí crawl space jsou větrací otvory. Většinu roku chceme, aby větraly, ale v době největší zimy je potřeba je utěsnit, aby sem neproudil mrazivý vzduch a dům se neochlazoval. A hlavně, aby nám tady nezamrzly všechny ty rozvody.
Je celkem zajímavé, jak to funguje bez nějakého vnějšího zateplení. Za dobu obývání této stavby tu nejsou žádné stopy po plísních, není tu nikde žádná vlhkost ani žádný jiný problém. Prostor pod podlahou je pořád dostupný a už se nám to osvědčilo, když se do kuchyně přidávala myčka. Člověk vlezl jenom tady pod podlahu, napojil trubky, přidal jednu díru do podlahy a mohl v pohodě napojit myčku. Takže ta zkušenost je velmi dobrá a vidíme, že i u nás takové nezvyklé a alternativní řešení funguje i po 10 letech provozu.