Galerie hliněné omítky

23. 1. 2013 Interiéry, Materiály štítky: , , , , ,

Ukázky hliněných omítek s různými reliéfy, ornamenty, povrchy a barvami. Podívejte se, jak krásně mohou hliněné omítky vypadat.

Nacházíme se v naší prezentační místnosti, kde vznikla menší galerie hliněných omítek. Autorem návrhu a následného provedení hliněných omítek a dekorací byl Vladimír Voborník. Ukázku začneme střetem dvou stěn a barev, které se vzájemně prolínají. Dále uvidíme celou řadu možných úprav a barev hliněných omítek. Ať už půjde o hliněné omítky hlazené, částečně filcované, filcované s příměsí bylin.

Například zde vidíme plastiku motýla, která je vsazena do špachtlované struktury, kde vidíme v detailu otisky špachtličky. Jde o velmi kontrastní povrch, například vůči hlazené bílé omítce. Dále navazuje spíše moderní pojetí, kdy tmavší hlazená omítka s přídavkem bylin (v tomto případě jde kostřavu dlouhou) a prvky kamene. Dále navazuje ornament, který je současně vzorkovníkem různých barev a povrchů. Tady je například pouze hrubá omítka, škrábaná… možností je opravdu mnoho.

Po této části, která by se hodila spíše do moderního interiéru, navazuje větší plocha hrubé hliněné omítky s drsným povrchem. Vedle vidíme stejnou omítku, která je však částečně uhlazená a vypadá tedy zcela jinak. V tomto prostoru vznikl reliéf s motivem ze 13. nebo 14. století. Jde vidět, že s hrubou hlínou se dá pracovat a vytvářet finální věci.

Vidíme olemování okna, které je děláno částečně podle šablon. Za zmínku stojí také tento olšový parapet, kde vidíme, jak pěkně dřevo k hlíně ladí. Na další stěně vidíme strukturovaný povrch hliněné omítky, což se asi nehodí všude, ale vzhledem k těmto ukázkovým prostorům jsme si mohli dovolit experimentovat – vznikly tak velmi zajímavé povrchy.

Zde máme opět historický motiv. Dole u podlahy vidíme takový nezvyklý kontrast – obkladový kámen byl použitý jako podlaha, s širokými spárami – což opět vypadá ve spojení s hlínou a celou místností zajímavě a atypicky. Když se k tomu pak přidají i zvířátka, jako je tato ještěrka, která vypadá jako živá, tak se dá říci, že z hlíny jde udělat cokoliv.

Za zmínku stojí toto logo z hlíny, kde Láďa Voborník navrhl, že nám v rohu někde udělá malinké logo, a potom, co dostal volnou ruku, vznikla taková věc. Když sem dám svoji ruku, tak to není žádné malé logo někde v rohu, ale monstrózní dílo, byť provedené precizně a zajímavě.

Tím se dostáváme k výchozímu bodu galerie. Za zmínku ještě stojí tato sova a vsazená do omítky s jinou příměsí byliny – kopretinou.

Takže vřele doporučuji. Běžte do hlíny!

Související odkazy