Jaká je trvanlivost slaměných staveb
Je slaměný dům trvanlivý? Jak obstojí v srovnání s ostatními stavebními systémy? A co morální hledisko životnosti staveb – jak je to s předělávkou slaměného domu? Rozhovor s projektantem přírodních domů Danem Grmelou.
Zeptám se na to Dana Grmely, který je projektant slaměných domů a má zkušenosti s mnoha staveb. Dá se z historie slaměných domů usuzovat zda jsou srovnatelné s jakýmkoliv jiným stavebním systémem?
Ví se, že sláma v kombinaci s hlínou je, stejně jako dřevo, trvanlivá. Tím, že hlína má vysokou sorpci vlhkosti, čili jímá do sebe vodu nepoměrně rychleji, než celulózovité materiály jako je sláma nebo dřevo. Tím tu slámu nebo dřevo před vlhkostí chrání. Sláma nebo dřevo, pokud jsou obalené hlínou, vydrží dlouho. Nejstarší dochované stavby mají několik set let. Tehdy ještě nebyly balíky, ale stavělo se ze směsi slámy a hlíny. Takovým způsobem staví zřejmě lidi od nepaměti. I v takto starých stavbách je sláma bez jakékoliv degradace. Sláma do balíku se lisuje asi 100 let. Některé z prvních domů jsou ještě dochované v Nebrasce. Nejstarší evropský dům je z roku 1920. Tyhle domy stále stojí a plní svoji funkci. Myslím si, že to hlavně záleží na údržbě a je to srovnatelné s jinými typy staveb. Pokud uletí okap a nikdo ho nespraví nebo nějaká taška na střeše, bude tam zatékat a nebude ten dům udržován, obzvlášť, co se týče pláště, který chrání před vlhkostí, tak ten dům bude degradovat. Pokud bude dům udržovaný, tak nemá důvod degradovat. Zejména, když jsou konstrukce navržené jako difuzně otevřené. Čili tak, aby kapacita odparu vlhkosti byla větší než potenciální vstupy všech způsobu vlhkosti, jak se ta vlhkost může do domu dostat. Může vzlínat, proto tam musí být nějaká hydroizolace. Může ostřikovat voda odrážející se od terénu, proto tam dáváme nějaký vyšší sokl. Nesmí tam zatékat střechou nebo nějakými prasklinami. Pokud byla jakákoliv havárie s vodou tak u všech staveb, které jsem pozoroval, byly stavby suché nejpozději do konce následujícího léta.
A co morální hledisko životnosti staveb? Jak je to s předělávkou slaměného domu?
Myslím si, že to jde docela dobře, protože ty materiály jsou jakoby měkké a připadá mi to snazší, než předělat nějakou zděnou budovu. Jeden kamarád rozšiřoval slaměný dům a z obvodové stěny udělali příčku, ale nechtěli mít tu příčku tak silnou, sundali omítku z jedné strany, ubourali slámu a omítka s hliněnou řezankou je natolik tuhá, že po uschnutí je schopna fungovat, aniž by se opírala o tu slámu. Určitě to není obecný návod, ale jde to. Ve většině případů to určitě možné je, ale je taky možné, že už bych musel zasáhnout do tesařské konstrukce. Slaměné dřevostavby se ale u nás nestaví tak dlouho, aby už to někdo předělával. Nejsou s tím moc zkušenosti. Morální životnost tedy ještě nevypršela. Aby to někdo zateploval ještě víc se mi nezdá.
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.