Tradiční roubenka s nadkrokevní izolací

15. 1. 2021 Střechy štítky: ,

Udělat nadkrokevní izolaci z přírodních materiálů na tradiční roubence je tak trochu konstrukční výzva. Jde nám totiž o to, aby střecha nepůsobila příliš objemně. Jak se to povedlo?

Na jiných videích jsme sdíleli spíše takové divočejší provedení nadkrokevní izolace v kulatině nebo deskami s oblinou. Tady je to takové, řekl bych, standardní řešení. Vidíme tady konstrukci krovu, která je z hranolů, nad tím je záklop z širších desek. Na fotkách z venku je vidět, že na vzhled, který je tradiční, to nemá vůbec žádný vliv. Přitom jsme použili přírodní izolace, což znamená, že tloušťka izolací je větší.

V kontextu přírodních izolací často řešíme právě tloušťku, protože se nám to může projevit ve výšce střešního pláště, a izolace je, pokud si nějak neporadíme, přiznaná zvenku. To u některých typů staveb nemusí vypadat dobře. Toto sdílíme na různých stavbách.

Toto je ukázka, že to dokážeme vyřešit i u tradičního vzhledu, kdy to dokážeme konstrukčně schovat. Nemusíme se upínat na nějaký ten PIR panel, který nám umožňuje v menší tloušťce lépe zateplit. Pokud jsou pro nás prioritou přírodní izolace, pak je ta tloušťka většinou minimálně 30 cm. A pokud bychom takovou tloušťku přiznali venku, tak by to nevypadalo úplně dobře.

Aniž by to bylo zvenku zřejmé, tak tady ta nadkrokevní izolace je. Na fotkách ve videu můžeme vidět detaily jednotlivých konstrukcí. Tady to bylo trochu náročnější, protože střecha je poměrně složitá a člověk musí počítat, že se mu to trochu prodraží. Zvláště u nadkrokevní izolace v tak složitém prostoru. Ale řešit to jde, a i proto to sdílíme, že možnosti a způsoby, jak to udělat, jsou různé.