Toxické nátěry starých dřevostaveb a jak na ně

2. 4. 2016 Dřevostavby štítky: , 2 komentáře

Letní idylka ve staré roubence se může snadno rozplynout pod zápachem starých toxických nátěrů, kterými se často natíraly dřevostavby. Karbolin nebo vyjetý motorový olej byly v minulosti poměrně oblíbené! Jak se dá takové nátěru zbavit? A jde to vůbec?

Romantika některých starých roubených staveb může být narušená silným zápachem toxického nátěru. Mluvím nyní o tom, jak se v některých obdobích starali lidé o dřevo na některých roubenkách. V letních obdobích to někdy můžeme i cítit. Nekončilo to často jen u nějakého luxolu, ale v minulosti se běžně používal vyjetý olej nebo karbolin. Jde o velmi toxické látky! Pokud se díváme na stavby z pohledu zdravého bydlení nebo jako na nějaká místa příjemná k pobytu, tak pokud to před námi někdo těmito nátěry natřel, je jasné, že se to tomuto ideálu vzdaluje.

Srub na obrázku je natřený přírodním olejem, což je velmi dobré a námi podporované řešení.

 

Je dobré na to myslet a pokud si takovou stavbu pořizujeme nebo v ní bydlíme, je dobré pokusit se zjistit o tom venkovním nátěru co nejvíce informací. Možností, jak tuto situaci řešit, je několik. Záleží na tom, v jakém stádiu je samotné dřevo, jak je zestárlé a narušené. Na tomto konkrétním záběru vidíme, že starý nátěr je vybroušený bruskou. Vidíme, že pod vybroušením nemůžeme čekat dokonalý povrch. V tomto případě nemáme žádný chemický rozbor, ale domníváme se, že šlo o nátěr typu luxol apod., protože to vyloženě nezapáchá. Nebyl to tedy žádný olej a poznáme to i tím, že to jde brousit a papír brusného kotouče se hned něčím nezamazal.

Vidíme ale i záběry, kde to broušení nebylo nijak účinné a osvědčila se tady technika pískování. Zbavili jsme se tak hlavní vrstvy nátěrové hmoty. Chalupa vypadá jinak – povrch je pěkný, rustikální, jakoby starý. S pískováním máme tedy dobrou zkušenost, ale nelze to říct nějak univerzálně. Chce to vždy posoudit konkrétní stavbu.

Pokud odhalíme nějaký toxický nátěr, hraniční to někdy až s uživatelností stavby. Někdy to zapáchá tak, že to obtěžuje. Pokud jde o nějakou zdravotní nezávadnost, tak tam se žádné posudky ani dělat nemusí, protože to je evidentní. Snad nás to bude nutit přemýšlet více o tom, čím stavby natíráme a budeme si o nátěrech zjišťovat co nejvíce informaci. Důležitý totiž není jen pohled, jak dlouho nám dřevo nátěr ochrání, ale jestli to vůbec zapadá do konceptu zdravého bydlení.

 

 

Líbí se vám to? Doporučte tuto stránku přátelům…

Komentáře

  1. Jaroslav Sedlák napsal:

    Zdravím. Koupil jsem chatu, stavěna byla kolem roku 1975. Interiér smrkové palubky natřené silnou vrstvou fermeže. Ani po těch letech nátěr nezaschnul, je to pořád lepivé. Dá se nějak fermež z dřeva dostat? Aspoň tak, aby to už nebylo lepivé?

  2. Přírodní bydlení napsal:

    Bohužel odpověď na tuto zapeklitou otázku neznáme, přestože jsme se s ní už setkali. Zkuste googlit nebo se poptat u prodejců barev či natěračů.

Napsat komentář

* Označené položky jsou povinné.