Topeniště na dřevo v paneláku

25. 8. 2017 Vytápění štítky: , , , , ,

Je možné topit dřevem v paneláku nebo bytě?

A co topeniště v paneláku nebo v bytě? Bydlíme v paneláku nebo v bytě a bez ohně nemůžeme žít… To je moje otázka na Honzu Křivonožku, který je profesionální kamnář. Souvisí s tím celá řada podotázek – zda je to legální a je to vůbec možné? Zda to jde bez komínu apod. Honza se specializuje na přírodnější topeniště, kde hoří oheň a primární zdroj je dřevo. Honza má za sebou spoustu realizací, jako jsou třeba tyto akumulační kamna.

Je to možné pokud se splní pár základních věcí. Ty jsi mnoho z toho nastínil. Nejzákladnější věcí je podle mého názoru komín. Jakékoliv topidlo na dřevo, a nezáleží na tom, jaká kamna to jsou, musí mít umožněn odtah spalin komínem. Buď je v tom domě vybudovat nějaký komín dodatečně, uprostřed, ve stupačkách, nerezový komín se dá jednoduše skládat a není to potřeba zdít, nebo se dá udělat fasádní komín. Jsou jakási pravidla, kdy lze přes zeď dát rouru, nebude to až tak složité a bude to reálné. Staré prvorepublikové domy většinou komíny mají vždycky, protože dříve se tam topilo v kamnech na uhlí nebo na dřevo. Na to se dá potom navázat. Druhý problém, který vidím, je statika. Naše kamna, která stavíme, mohou mít až 2,5 t a dost často narážíme na to, že to strop prostě neunese. To může být limitem. Nevím, jak je to přímo v paneláku, který je se železobetonového panelu, ale měl by asi unést ledasco.

Setkal ses s tím někde v paneláku? Já jsem třeba viděl zvenku na paneláku přilepený nějaký komín, ani nevím jaký…

Na sídlišti v paneláku jsem to neviděl. Viděl jsem ale, že dole v paneláku je v suterénu provozovna, která má vyvedený rozvodový komín. Koneckonců každý panelák má nějakou kotelnu, kde se dříve topilo uhlím a teď se tam topí plynem. Je možné, že i s tímto se to dá nějak propojit. Z mého pohledu je spíš zajímavé, jak to udělat třeba v 8. patře. Dá se to asi vyřešit tím fasádním komínem. Kamna nemusí být jenom tak velká, jaká jsou za námi, můžou být menší sloupová kamna nebo to můžu být krbová kamna, která jsou úplně malinká a dají se koupit a dovézt úplně kamkoliv. U malých pokojů bývá jiný problém a to v tom, že kamna spotřebovávají vzduch z místnosti a je potřeba buď větrat nebo mít vzduch vyvedený třeba z exteriéru – z fasády nebo ze sklepa. Tady bych doporučil se s někým poradit, zkonzultovat to s kamnářem, zda ten pokoj na to není malý a připravit se na to, že to může mít zapeklité detaily.

Nechceme vzbuzovat nějakém marné naděje, určitě to nebude jednoduchá cesta. Myslím, že na stavebním úřadě to bude první kontaktní místo.