Tiny house trochu jinak

4. 8. 2023 Dřevostavby, Interiéry štítky: ,

Malý, jednopodlažní dům na atypickém pozemku. Neobvyklý tvar dodává domu specifický charakter a maximálně využívá dostupný prostor. Uvnitř nás čeká realizace hliněných omítek a instalace akumulačních kamen.

Na předchozím videu jsme si ukazovali malý, jednopodlažní domek na atypickém pozemku zvenku. Tento pozemek definuje jeho nepravidelný tvar – na jedné straně je dům širší a směrem k opačnému konci se zužuje. Díky tomu jsme maximálně využili dostupný stavební pozemek, respektujeme přitom ale všechny regulace týkající se odstupů.

Uvnitř domu jsme právě v procesu přípravy na realizaci hliněných omítek. Na obvodových stěnách a dřevěných vláknech je deska, která je připravena na finální hliněnou omítku. Také jsme použili klasický sádrokarton zatažený do lepidla, což nám umožní natáhnout jinou omítku. To je ekonomičtější řešení, které nám zároveň zajistí, že finální povrch bude stejný ať už na dřevovláknu nebo hliněné stěně.

Uvnitř domu jsou také kamna se zděnou krbovou vložkou. Ta jsou spojená s hliněnou stěnou, která tvoří akumulační hmotu. V interiéru lze také vidět směsici zbytků různých cihel, ať už hliněných nebo šamotových.

Připravili jsme také hrubou hliněnou omítku a vše je připraveno na finální omítku, která bude světlá nebo bílá, zatímco kamna zůstanou v hnědé barvě.

Uvnitř domu najdete jednu velkou místnost, která tvoří hlavní obytný prostor. Celková zastavěná plocha domu je zhruba 50 m2. Kromě hlavní místnosti zde najdete také menší pokoj, který bude sloužit jako ložnice, a technické zázemí s průtokovým ohřívačem a rozvaděčem. Dále je zde malá koupelna.

Toto řešení je ideální pro malé domy na zakázku. Mnoho podobných projektů je často realizováno ve formě modulárních domů nebo maringotek. My však nabízíme možnost maximálního přizpůsobení majiteli nebo staviteli, což většina prefabrikovaných nebo typových staveb neumožňuje.