Tesařík v interiéru

28. 6. 2013 Interiéry štítky: , , , , ,

Pojďte s námi podívat na problematiku tesaříka ve stavbě v širších souvislostech. Jednoho tesaříka už takto pozorujeme přes 10 let, spokojeně si chroupe a nikam dále se do zdravého dřeva nešíří.

A máme tady další díl videa strom do každé domácnosti — v této historicky památkové chráněné dřevěnici jsme do interiéru zakomponovali tento strom. Souvisí s tím jedna taková zajímavost — strom je částečně prožraný a přes 10 let v něm stále žije tesařík. Mluvíme o tom proto, že všude kolem je spousta jiného dřeva. Při realizaci se vybíralo dřevo ze zimní těžby, dřevo bylo zdravé a pečlivě zpracované.

Častý strašák, který často máme ohledně chrobáků a plísní se nenaplnil. Dřeva jsou přímo napasovány na sebe. Tady například vidíme zdravý trám, který je zde stejně dlouhou dobu. Tento strom už je za těch 10 let pěkně prožraný, vidíme ale, že tesařík se nikam dál nešíří.  Tesařík, houby a plísně se objevují jen tam, kde jsou pro ně vhodné podmínky, což má velkou souvislost s vlhkostí a stavem dřeva.

Brouk je ve dřevě jenom proto, že už zde byl před tím, než jsme dřevo zapracovali do interiéru. Věděli jsme to, ale i přesto jsme strom použili. K napadení došlo proto, že strom ležel delší dobu v lese v kůře, a dřevo už bylo zapařené a pro tesaříka tedy pěkně voňavé. Tesařík se zde proto zabydlel.

Tady trošku vidíme, že došlo i k zabarvení dřeva — to se stane tehdy, když to dřevo leží déle v kůře a zapaří se, začne pak měnit barvu. Někdy se toho dá využít. Tento strom má zajímavé zbarvení a vidíme v něm i různé chodbičky. Vidíme, že tesařík zde ničemu nevadí, nic dalšího nenapadl. Můžeme pozorovat tesaříka, jak zde žije, a jak vzniká taková na stromě zajímavá patina. Není to žádná hrůza.

Věc je samozřejmě horší když dům postavíme z napadeného dřeva a tesařík nám pak chroupe v každém trámu. To se pak v domě člověk ani nevyspí. Toto je tedy spíše nějaká ukázka souvislostí a dlouhodobého pozorování tesaříka. Takhle tady tesařík s námi tak nějak žije ;-)