Měření termokamerou ve srubu

28. 9. 2014 Sruby štítky: , , , ,

Pojďte se s námi podívat na tepelné ztráty ve srubu pomocí termokamery. Je to nejúčinnější způsob, jak odhalit kritická místa.

Dům z kulatiny a tepelné ztráty. Abychom získali opravdu reálnou představu, jak to ve srubu, pokud jde o tepelné ztráty, funguje, je dobré se na to podívat termokamerou. Samozřejmě za podmínek, které jsou k tomu vhodné. V tomto případě jsme to prováděli za teplotního rozdílů 30 °C, venku bylo kolem -9 °C a uvnitř +20 °C. Obecně řečeno jsou na stavbě kritická místa, na které je potřeba dát pozor a platí to i u srubu.

Jedno z těch míst je napojení základů a roubených stěn, kde může vzniknout místo náchylnější k tepelným ztrátám. Poté je to samozřejmě kvalita podélného spoje – to je jedna z velkých otázek a místo, kterému je potřeba věnovat zvláštní pozornost. Potom jsou to tzv. zámky – uzavření prostoru mezi stropy, což vidíme zde. Tím, že kláda je hodně narušená a prořezaná mezi stropy, hlídá se těsnost velmi těžko a je to jedno z problematických míst. Dále jsou tu samozřejmě okna a dveře. Jednak kvalita samotných oken a dveří a též jejich usazení do stavby.

Pro nás bylo zajímavým zjištěním, že na této stavbě, až na nějaké 2 menší chyby, jako bylo napojení štítu a stěn (což je také jedno z problematických míst, protože je těžké štít napojit na kulatou kládu tak, aby nevznikl tepelný most) a místečko někde v rohu, nás nejvíce překvapilo, že jeden z největších tepelných mostů byl samotný rám dveří. Dopadlo to mnohem lépe než podélná drážka – mezi dřevem, kde ho je 30-40 cm a mezi spojem, který je prostě tenčí.

Nejvíce nám tam svítí rámy oken a dveří. Jde vidět, že dřevo samotné je v podstatě tepelný most, pokud je to nějakých 7-9 cm, jako jsou ty rámy a je potřeba tomu věnovat pozornost.

Měli jsme zde také video, kolik se na této stavbě protopí během zimy a vidíme, že i při takovýchto parametrech to může být pořád luxusní bydlení s nízkými náklady.