Taneční parket na zahradě

12. 9. 2013 Zahrady štítky: , ,

Na jedné malé zahrádce v Beskydech vznikl tento krásný taneční parket z odolného modřínového dřeva.

Co takhle dřevěný taneční parket pod horou Tanečnice v Beskydech? Jedná se jistě o neobvyklé řešení a v našich českých poměrech to není často k vidění – takováto dřevěná plocha bez střechy a bez zábradlí. Je však potřeba říct, že když člověk přijde na tuto zahradu, tak 1. věc, kterou to to v něm evokuje, je opravdu ten tanec. A je to tady už vyzkoušeno na nějaké latinské a folklórní tance – funguje báječně.

Za zmínku také stojí konstrukční řešení tohoto tanečního plácku. Na srovnaném podkladu je geotextilie s nějakým kačírkem, abychom tak zamezili prorůstání trávy. Nosný rám je na betonových patkách, které jsou nějakých 10 cm nad zemí, aby byla zajištěna cirkulace vzduchu a nedocházelo ke styku se zemí. Na těchto trámech jsou pomocí nerezového materiálu přikotveny modřínové desky. Je tady pěkně vidět šedá patina typická pro modřín, která se zde vytvořila po roce a půl, kdy byl taneční parket vystaven všem nepříznivým vlivům počasí.

Je dobré se zmínit o tom, proč na těchto videích stále mluvíme o modřínu. Je to proto, že tady v této lokalitě je tento trvanlivý materiál nejdostupnější, i cenově. Samozřejmě dřev k použití je mnohem víc: může to být akát nebo dub, což například na jižní Moravě může být určitě aktuální.