Systém vlhkostních čidel
Drobné ale dlouhodobé úniky vody v rozvodech rodinných domů dokáží napáchat velké škody. Stačí povolené těsnění, nástěnka nebo spoj rozvodu skrytého v podlaze či stěně a vznikají plísně. Právě proto doporučujeme při stavbě domu využít systémy vlhkostních čidel.
U tohoto sprchového koutu chceme sdílet několik věcí. Máme tady pěknou kombinaci oblázků s obkladem. Primárně ale chceme sdílet technické informace. Dnes je velmi moderní kanálek ve sprchovém koutě a vidíme, že tady nemáme žádnou vaničku. Často jsou koupelny bezbariérové, a aby to tak mohlo být, bývá tam často systém integrovaného kanálku. V některých provedeních může být výzva, aby bylo vše dobře konstrukčně provedeno, a aby nebyly nějaké úniky vody. V rekonstrukcích to někde není ani vhodné.
V našich stavbách děláme už skoro všude systém vlhkostních čidel a všem to doporučujeme. Netýká se to jen dřevostaveb. Nejčastějším problémem ve stavbách je nějaký rozvod vody a s tím spojené úniky vody. Ať už je to rozvod vody k vanám, umyvadlům, někdy je to i v odpadech. Jakýkoliv takovýto rozvod, ve kterém vede voda, v čase se ukazuje, že jsou to ta největší rizika.
Největší škoda vzniká tehdy, když příčina není zřejmá. Pokud máme velkou havárii, vyteče nám hodně vody a zjistíme to hned. Záludnější a větší škody napáchají drobné vady, kde nám v čase povolí nějaké těsnění, nástěnka, závit nebo spoj a vzniká drobný únik, ale dlouhodobě.
U vícepodlažních staveb v úrovni stropu se to neprojeví hned, ale ta vlhkost tam působí dlouhodobě a často ve chvíli, kdy na to přijdeme, už je tam nějaká větší škoda. Dá se tomu předcházet systémem vlhkostních čidel.
Dnes už existují systémy, kde se do potenciálně rizikových míst umísťují vlhkostní čidla a dlouhodobým zápisem v řídící skříňce můžeme pozorovat, jak se tam pohybuje vlhkost. I u nějaké drobnější závady, která může způsobit odchylku, můžeme zjistit hned, že máme problém. Pokud tam čidla nejsou, tak to trvá hodně dlouho, než takovou závadu zjistíme.
Voda se tam rozlije v podlahách a absorbuje se do nějaké izolace, vznikají plísně a my to zjistíme až už je někde pokročilejší hniloba, kdy je skladba kontaminována plísněmi. Je to věc, která se dá doporučit. Samozřejmě to něco stojí, aktuálně to vychází kolem 40 až 50 tisíc Kč za rodinný dům. Může nám to ušetřit spoustu starostí a problémů. Zároveň tak máme jistotu, co se v konstrukcích děje.
Napsat komentář
* Označené položky jsou povinné.