Svislé olištování v sesedající dřevostavbě
Někdy se vyplatí při svislém olištování dřevostavby počkat i několik let, než stavba sesedne a pak provést přesné olištování. Další možností je pak provést výřez přímo do masivní stěny.
V tomto konkrétním případě, pokud potřebujeme tento prostor olištovat, je opravdu výhodné počkat. K objemové změně u dřevěné novostavby z masivních trámů dojde rychle a lišta brzy nebude sedět. Tady na to zákazník přistoupil a tento prostor se ponechá nějakou dobu nedořešený. To eliminuje pozdější opravy olištování.
Na tuto výšku bude stavba se sedat docela intenzivně a toto jenom pohled na praktické řešení, kde je vidět, jak ta lišta potom nesedí, když je to přesně orýsováno srubařským kružítkem. To jsou věci, které na začátku možná nejsou zřejmé, ale tady můžeme vidět s čím se můžeme potýkat .
Existuje ještě další způsob, kdy se můžeme takové liště vyhnout. Uděláme zářez do stěny a tím stěnu do nějaké hloubky narušíme. Příčku poté jakoby vsuneme do drážky. Tím nám odpadá boční lišta. Jsou ale případy, kdy to nejde aplikovat, jako je tomu na tomto záběru. U příčky z nepravidelného kamene bude řešení hodně specifické. I když tu stěnu uděláme co nejpřesněji a bude na ní například hladká omítka, tak to nikdy nebude sedět tak dobře.
Olištování udělané po několika letech sesedání stavby bude přesnější. Současně tu stěnu žádným způsobem nenarušíme. Navíc pokud bychom tu příčku chtěli někdy někam posunout, tak výřezy ve stěně jsou nevratné nebo těžko spravitelné. Výhodou řešení lištou může být, že roubenou stěnu nenarušíme a v případě nějakých budoucích změn vám to dává větší prostor na nějaké takové manévry.
* Označené položky jsou povinné.