Svislá modřínová fasáda

4. 9. 2014 Dřevostavby štítky: , , , 1 komentář

Podívejte se na odolnou modřínovou fasádu u pasivní dřevostavby.

Na začátku bylo stejné modřínové prkno – konečný vizuální výsledek této fasády je však úplně jiný, než jaký jsme měli na videu, kde jsme kladli prkna vodorovně. Mezi těmito prkny byly mezery. Nacházíme se u pasivní dřevostavby a vidíme tady způsob kladení modřínových prken. Tím, že máme prkna ukládané vertikálně, tak nám to stavbu vizuálně zvyšuje oproti horizontálnímu kladení, kde nám to stavbu naopak zase opticky rozšiřuje.

Tato svislá modřínová fasáda potřebuje odvětrání, které je zajištěno zespodu nasávacími otvory a nahoře pod střechou je udělaný otvor, který je překrytý mřížkou. Může vzniknout proudění vzduchu a je tak zajištěné odvětrání, které je důležité pro životnost celé modřínové fasády. Pokud jde o životnost, může zde být nějaký rozdíl oproti prknům, která jsou montována se vzduchovou mezerou. Vznikají nám tady nějaké styčné plochy, kdy desky jsou překládány přes sebe. Za touto deskou je mezera. Takže nám vzniká nějaká styčná plocha, což zvláště u fasád, kde není žádný přesah střechy, může mít vliv na životnost. Jak velký je ovšem těžké říct.

Další rozdíl je, že tady můžeme vidět méně kotvícího materiálu. Prkno má trochu větší šířku než je běžné (většinou mají fasády kolem 10 cm). Na ploše to pak udělá docela velký rozdíl. Můžeme vidět, že způsobů, jak obložit dům fasádou je mnoho a už i na našem videoblogu se ty způsoby sbírají. Takže určitě nebude problém takové fasády, že nemáme z čeho vybírat.