Světlá hliněná omítka v moderní dřevostavbě

12. 12. 2023 Dřevostavby, Interiéry štítky: ,

Objevte krásu světlé hliněné omítky: univerzální řešení pro sjednocení různých povrchů ve dřevostavbách, které kombinuje estetiku s přírodními aspekty a dodává interiérům jedinečný charakter.

Nacházíme se v dalším domě, který náš tým přírodního bydlení postavil. I když si někteří lidé možná spojují hliněnou omítku s retro stylem nebo hnědou barvou, nebo ji vnímají ve spojení s jiným typem stavby, tady ukazujeme, že je to materiál vhodný pro všechny typy staveb, včetně moderních dřevostaveb.

Díky lokálním a českým výrobcům máme možnost používat finální omítky na bázi hlíny nebo jílu, které jsou výrazně světlé, téměř bílé. Tyto omítky se liší od klasických vápenocementových štuků nebo bílých barev, které mají jednolitější vzhled. Hliněné omítky mají svůj jedinečný charakter, který není úplně bílý, ale spíše přirozený a nestálý.

Tento povrch a barva přidávají materiálu kouzlo a jemnost. Navíc se hliněné omítky liší od klasických bíle přetřených povrchů, což dává domu zcela jiný pocit. Ve finálním výsledku můžete cítit rozdíl ve složení materiálů a v povrchových úpravách, který nelze plně pochopit jen z fotografií nebo videí. Doporučujeme navštívit tyto stavby osobně.

V tomto domě jsme ukázali, jak kombinace dřeva a omítek může vytvářet světlý prostor, dokonce i v pochmurných dnech. I přes dřevěné stropy a podlahy je zde dostatek světla. V konstrukci dřevostavby se kombinují různé podkladové materiály v závislosti na potřebách a vlastnostech různých stěn, jako jsou vnější stěny, příčky nebo stropy, a také s ohledem na cenu.

Na vnějších stěnách používáme dřevovláknité desky jako nosič pro hliněnou omítku, na příčkách fermacell pro statické zpevnění a odhlučnění, a na stropy klasický sádrokarton s hliněnou omítkou, kde je potřeba použít stavební lepidlo. V některých místnostech, jako je ložnice a obývací pokoj, jsme použili i hliněné panely pro větší hmotnost a množství hlíny.

Toto vše je kombinováno podle potřeb, vlastností a ceny, což ukazuje flexibilitu hliněné omítky v moderních dřevostavbách.