Střešní okno nebo vikýř?

8. 7. 2016 Doplňky, Střechy štítky: , ,

Vikýř je méně problémový než střešní okno a navíc přináší do podkroví více prostoru. Je to jednoznačně lepší řešení.

Blíže k tématu střešního okna jsme se už věnovali na jiném videu. Tady bych to trošku rád porovnal s vikýřem, který plní v podstatě podobnou funkci. Co je hlavní funkcí obou těchto prvků na střeše? Určitě to bude hlavně světlo v prostorách. Jedna obrovská výhoda je, že vikýř může zvětšovat prostor v podkroví. Takže pokud bychom měli volit mezi dvěma variantami, tak určitě bude lepší vikýř a těch důvodů je samozřejmě více.

Vikýř bude v budoucnu i daleko méně problémový než střešní okno. Rizik u střešního okna je více a o tom jsme mluvili na samostatném videu. Z pohledu moderních, nízkoenergetických a pasivních staveb je obecně každý takovýto prvek na stavbě nevhodný (střešní okno, jakýkoliv výklenek). Světlo ale potřebujeme do stavby nějak dostat, takže potom všeobecně platí, že čím je takovýto prvek jednodušší, tím je lepší.

Jde o to, aby nevznikaly tepelné ztráty a nějaké další komplikace. Není jedno jaký vikýř na střechu dáme. Naprosto nevhodné jsou takzvané psí budky, kdy na takovéto ploše střechy máme několik malinkých vikýřků. Je to velmi drahá záležitost, je tam spousta komplikací, úžlabí a nároží a oplechování. Tím se nám zvyšuje riziko, že nám tam může zatéct a navíc se stavba neúměrně prodražuje. Může to být taky problematické, když nám zimě napadne hodně sněhu…

Opět tedy platí, že v jednoduchostí je síla a daleko lepší je takovýto vikýř, který může pocházet i třeba dvěma místnostmi. Takový vikýř bude asi dražší než střešní okno, ale v celkovém užitku, poměru cena/výkon bude toto řešení daleko lepší.