Akumulační stěna ve srubu

11. 4. 2014 Interiéry, Sruby štítky: , , ,

Krásná akumulační stěna ve srubu, která je vyrobena z lokálního kamene technologií bez přiznaných spár.

Hranatý kámen v kulatém srubu a toto je výsledek. Specifikem této realizace je, že se jedná o relativně malý přírodní kámen z lokálních zdrojů (pochází kousek od místa, kde stojí tento srub). Kámen není nějak opracovaný, ořezávaný ani jinak upravovaný. Je to samotný kámen precizně uložený tak, jak ho vidíme.

Jedná se o technologii bez přiznaných spár, nemáme tu žádné spáry, které by bylo potřeba spárovat. Nebo jinak – ty spáry jsou minimální a je to záměr. Napasovat kámen blízko na sebe. Má to svoje kouzlo. Určitě je tady nějaká nevýhoda pracnosti. Realizaci nám umožnilo to, že kámen má takový charakter. I když je přírodní, je poměrně dobře nalámaný, přirozeně a pěkně do sebe zapadá.

Nicméně pořád, aby to bylo pěkně dotažené do detailů a natěsno, to byla pracná záležitost. Je dobré také připomenout, že v tomto případě, kdy se nacházíme ve dřevostavbě, funguje tato stěna výborně jako akumulační prvek tepla. Potvrzují to i majitelé, kteří zde bydlí už tři zimy. Vnímají to obzvláště ráno, kdy je dům přes den vytopený, přes noc se to utlumí a ráno je tady pořád příjemná teplota.