Konstrukce vnější stěny pasivního domu

20. 10. 2013 Dřevostavby

Dostatečně široké stěny a eliminace tepelných mostů jsou základním předpokladem pro pasivní a nízkoenergetické stavby. Podívejte, jak vypadá naše konstrukční řešení stěny takových staveb.

Na těchto stěnách a na tomto konstrukčním řešení si můžeme ukázat, jak je možné vyřešit velkou šířku stěny u nízkoenergetických staveb nebo u pasivního domu, jako je tento. Máme tady několik částí: tato fošna tvoří nosnou část, potom je zde nějaká vzduchová mezera a tento hranolek, který drží fasádu.

Velkou výhodou tohoto systému je flexibilita, kdy tuto lať si můžeme posunout libovolně daleko, přitom je lať spojená s nosnou částí – v tomto případě je to OSB deska nařezaná na proužky. Zevnitř vidíme ještě OSB desku, která zde slouží jako parobrzda, jako vzduchotěsná obálka zevnitř. Na venkovní straně je použita dřevovláknitá deska, která eliminuje tepelné mosty. Na tuto dřevovláknitou desku může přijít třeba difuzně otevřená omítka nebo odvětraná dřevěná fasáda.

Velkou výhodou tohoto systému je, že nepotřebujeme žádné nestandartní profily fošen a hranolů. Systém je relativně jednoduchý, kdy můžeme stěnu libovolně rozšiřovat. Celkově se zde eliminují tepelné mosty díky vyfoukáním izolace, je zde minimum podélných spojů zevnitř ven. Je to takový finančně i konstrukčně zajímavý systém.