Srubové stavby z kulatiny mají v ČR hluboké kořeny
Výstavba moderních srubů je často omezována různými regulativy ze strany krajinářů, památkářů, CHKO a obcí samotných. Archeologické skanzeny v České republice přitom jasně dokazují, že se u nás z kulatiny kdysi stavělo.
Na celou řadu staveb mohou mít velký vliv regulativy, které jsou spojené s CHKO, památkáři, národními parky anebo regulativy na úrovni obcí. Názor, co do krajiny patří a co ne, není jednotný. Tyto věci se vyvíjely od pradávna. Pěkným příkladem nám může být archeoskanzen u Uhřínova, kde se jedná o repliky dobových staveb různých částí České republiky.
Na těchto záběrech vidíme, že se tu potkávají různé styly, kde na jednom záběru vidíme stavbu s kulatými trámy připomínající srub a druhá stavba připomíná spíše nějakou roubenku z hranolu. V této době si ještě hodně pomáhali hlínou a tím řešili nějaké nedokonalosti řemeslné práce.
Dalším pěkným příkladem je skanzen Řepora, kde se jedná o repliku osady ze 14. století. Je zřejmé, že jde o srubové stavby z kulatiny, kde i v těch rozích jsou nějaké větší přesahy.
V moderním pojetí se objevují tyto stavby i v dnešní době. Dnes se nám to možná trochu komplikuje a nacházet ta správná harmonická řešení, pokud vůbec jsou, je hodně těžké.
Co je vlastně důležité tradice, historie? A která tradice? Je to 14., 15. nebo 18. století? A co ekologie, použité materiály a nastavení stejných pravidel pro všechny? To nám celou věc pořádně zamotává. Tyto věci byly odjakživa v pohybu a uvidíme, co dnešní, trošku zmatená doba přinese.
* Označené položky jsou povinné.