Stavba rodinného domu v době zdražování – jedna zkušenost

11. 9. 2022 Dřevostavby, Materiály

Sdílíme zkušenost 4 členné rodiny, která začala stavět v éře zdražování materiálů, růstu úrokových sazeb a inflace. Jak se s tím vypořádali?

Úspěšně dokončena stavba malého rodinného domu v průběhu zdražování, nedostupnosti materiálů a celkově velkých změn. Ano jsme v roce 2022 a všichni víme čím jsme si prošli poslední dva roky. Bylo to složité. V našem videoblogu sdílíme zkušenosti z přírodního stavitelství. Chceme tedy sdílet ukázku a příběh rodiny, která se stavbou trefila do velkých změn. Přesto se jim podařilo dům dokončit a chceme sdílet jejich zkušenost, za jakých podmínek nebo kompromisů se to povedlo.

Postavili malý rodinný dům a já stojím nad schodištěm, které vede dolů do přízemí. Máme tady ještě ne úplně dokončený prostor. Majitelé se ale zítra stěhují a my jsme těsně před nastěhoval a s tím souvisí kompromisy.

Záměrem bylo postavit malý rodinný dům s rozpočtem, který byl už před zdražením docela napjatý. Zaměr byl udělat to co nejpřírodnější ze dřeva a přírodních izolacídřevěná okna, hliněné omítky, dřevěné podlahy, a také si to nechat postavit na klíč. Těsně před samotnou stavbou začalo velké zdražování materiálů, tady se to ještě podařilo zachytit a některé materiály nakoupit předem za původní ceny. Nicméně ten rozdíl už byl obrovský, že rodina byla postavena před rozhodnutí, jak dál. Bylo to několik rozhodnutí a změň, které museli udělat, než se dostali do této fáze, kdy se můžou nastěhovat a bydlet tady.

Filozofie byla taková, že než to řešit použitím levnějších materiálů, raději se smíří s tím, že některé věci se nyní nedodělají a nebo se pokusí, bez předchozích zkušeností, některé věci udělat svépomocí. Tím pádem upustili od realizace na klíč.

Prakticky to vypadá tak, že dva pokoje v podkroví nejsou dodělané, ale vzhledem k dispozici, která tady je, to lze obývat. Celá část ale může být funkční bez velkého omezení.

Pomáhá tomu vhodná dispozice a to, jak je dům vymyšlen. A to vše se skloubilo v možnost tohoto řešení. Další věcí, která pomohla byla částečná svépomoc, kdy se majitel rozhodl udělat finální hliněné omítky sám. To se mu povedlo parádně a díky tomu si mohli takhle pomoci.

Jsou tady nějaké věci, které by mohly být pro někoho nekomfortní. Nejsou tady vůbec žádné dveře, což bude další z kompromisů, který bude muset počkat. Nebo tady bude chvíli chybět klasická kuchyně, vidíme tady aktuální stav. Bude to řešeno nějakou provizorní pracovní deskou s provizorním ostrůvkem.

To všechno umožnilo, že rodina může opustit nájemní byt a přestěhovat se do pěkného prostředí mimo velké město. Toto je konkrétní případ jedné rodiny, jak to vyřešila a samozřejmě to nejde naroubovat na všechny situace, ale jde vidět že možnosti tu jsou.