Srubový spoj po několika letech
Správně provedený srubový spoj se neotevírá ani po několika letech. Stavba zůstává těsná a zachovává si své tepelně izolační vlastnosti. Klíčem k úspěchu je volba správné technologie.
Důkaz, že to funguje. Co to znamená – čmouha v tomto rohu. V podstatě to z dálky vypadá, jako by se nám ten spoj otevřel. Abych to uvedl na pravou míru, nacházíme se ve srubu a mluvím o spoji mezi dvěma podélnými kládami, který by měl zůstat těsný.
A tady, po několika letech, kdy se tady bydlí, čtyřčlenná rodina, tak je vidět, že i poté, co dřevo změnilo svůj objem, a celé si to sedlo o cca 10 cm, tak tento srubový spoj zůstal dokonale uzavřený. Důkazem je i tato tmavá část, protože tato část, která byla původně schovaná ve spoji, se objevila poté, co dřevo zmenšilo svůj objem. Ale všechno funguje jak má, v těch spojích i sedlech a stavba zůstává celá uzavřená.
Použili jsme zde technologii W spoje. V sedlech je spoj klasický, jak to vidíme na těch stavbách, kde je takové to vybrání. A je tam důležitá právě technologie podrýsování a další různé vychytávky.
Toto je známka, že bylo všechno uděláno správně a stavba zůstává těsná a zachovává si své tepelně izolační vlastnosti.
* Označené položky jsou povinné.