Srub z modřínu

21. 2. 2013 Sruby štítky: , , , , , 1 komentář

Stavba z modřínového dřeva důkladně prověřila naše srubařské schopnosti. Modřín je sice odolný a není potřeba jej impregnovat, ale kulatina je křivá. Jak se nám to povedlo uvidíte v tomto videu.

Tento srub je z modřínu, což není úplně běžné. Zajímavé je na srubu to, že dřevo není zatím nijak upraveno a přirozeně zšedlo. Stavbu jsme zahájili před 4 roky, přičemž k zšednutí došlo ještě před tím – v zimě vytěžené a oloupané dřevo zšedlo vlivem hodně vlhkého počasí. Dřevo získalo šedo-hnědou patinu, přičemž u domu s takovými přesahy k šednutí dochází velmi pomalu, protože se na něj dostává minimální množství vody.

U modřínu může být problém v tom, že je oproti smrku nebo jedli, křivý. Tady v Beskydech navíc modřínu tolik neroste. Nejbližší lokalita, kde toto dřevo roste, jsou Hranice na Moravě a odtud také dřevo pochází – je to hranický modřín (cca 40 km od místa realizace). Stavět srub z modřínu pro nás byla velká výzva, která důkladně prověřila naše schopnosti. Poté, co jsme dřevo rozložili a oloupali, málokdo věřil, že z toho půjde něco postavit. Průběh stavby byl hodně zajímavý. Ale sroubek nakonec stojí – dodali jsme hrubou stavbu a majitel si už svépomocí dodělává ostatní věci.

I když má srub ideální přesahy – všude kolem chalupy jsou to minimálně 2 metry. V létě přesah pěkně stíní, aniž by zabraňoval pronikání světla do stavby; v zimě, kdy je slunce níže, má světlo možnost se dostat do interiéru. Často je kumšt takového ideálního přesahu docílit. Specifikum tohoto místa je, že když fouká vítr, tak fouká hodně. Celá štítová strana, která má mimochodem také přesah 2 metry, je úplně celá mokrá. Takže vítr zde opravdu žene déšť skoro vodorovně se zemí. Majitel zvažuje možnost dodatečné impregnace. Zatím ale tuto přírodní patinu ponechává.

Takhle tedy vypadá ničím neošetřený srub z modřínu. Hodně lidem se to nemusí líbit, ale toto je realita, když se dřevo nechá prostě přírodně stárnout. A vzhledem k tomu, že je to modřín, který je známý svou odolností, určitě to majiteli během života nespadne na hlavu.  V tomhle tedy problém nebude :-)