Srovnání cen izolací

24. 4. 2020 Izolace štítky:

U rodinného domu za 4 milióny Kč je cena za tepelnou izolaci 150-300 tis. Kč. Izolace vytváří velký objem domu a jde zcela o zásadní položku. Vůči celé částce je to relativně nízká cena.

Mám na mysli rozdíl mezi přírodními izolacemi a těmi dejme tomu konvenčními. Na toto téma už jsme video vytvořili a vzbuzovalo trochu emoce. Úhel pohledu může být různý, teď bych se na to rád podíval úplně jinou optikou, a to v kontextu celé stavby, všech materiálů a celkových nákladů.

U stavby, která stojí třeba 4 miliony, bude cena výplňových izolací asi 150-300 tisíc, někde kolem 200 tisíc. Teď nám stačí jen hrubý odhad. Vzhledem k tomu, jak velký objem toho domu nám to vytváří, je to zásadní položka materiálu v celém domě, a vůči celé částce za relativně nízkou cenu. V této optice řešit, zda izolace bude stát 150 nebo 200 tisíc, a důsledky toho, jaký materiál použijeme, jak se bude recyklovat, můžeme se na to dívat z pohledu celého životního cyklu toho materiálu – to už si každý musí rozhodnout sám. Je to jiná optika, jak tu cenu vnímat.

Dům se skládá z desítek a stovek položek, a když u každé položky udělám malý posun v ceně nahoru, tak potom v součtu to už udělá velký rozdíl. Potom je to o prioritách a stále tam musíme zahrnout širší kontext.

Možná někdo čekal konkrétní čísla, ale to bohužel není úplně možné, protože i jednoduchá srovnání dost pokulhávají a navíc nelze konkrétní ceny dávat do videoblogu, kde videa stárnou a ceny se mění někdy hodně rychle. Myslím, že důležité jsou spíše principy a někdy vzniká zbytečně hodně emocí u nějaké věci, která není až tak zásadní, a potřeba se na to podívat úplně jinak.