Spoje a kotvení stropních trámů v nízkoenergetických a pasivních dřevostavbách

8. 11. 2021 Dřevostavby, Materiály štítky: , ,

Čím méně prostupů přes vzduchotěsnou obálku v dřevostavbě, tím lépe. Jak si ale poradit se stropními trámy, které klasicky prochází stěnou a venku vytváří přesah střechy? Řešením jsou moderní kotvící prvky. V moderní dřevostavbě tak můžeme úspěšně kombinovat starou tesařinu s novými prvky a kováním.

U pasivních a nízkoenergetických staveb jsou velké nároky na vzduchotěsnost nebo neprovzdušnost a také na kvalitní provedení parozábrany. U tohoto typu staveb je největší výzva, jak vyřešit konstrukční prvky, které jdou z interiéru směrem ven. Často to může být stropní konstrukce.

U klasických chalup je to tak, že stropní trám prochází ven stěnou a venku nám vytváří přesah střechy a nebo je tam nějaká další konstrukce. Nebo končí ve stěně, ale to může pořád být náročný detail, pokud nám nekončí před vzduchotěsnou obálkou.

Zde jde ale o princip, že čím méně prostupů přes vzduchotěsnou obálku, tím lépe – pro daný typ stavby, a aby fungovala tak, jak je navržena. Z tohoto důvodu ve stavbách děláme předstěny, aby to šlo udělat co nejlépe, a aby těch prostupů bylo co nejméně.

U stropních trámů je to velká výzva, protože jak kotvit masivní prvek na tupo do stěny? Tady si můžeme ukázat, že nám v dnešní době pomáhají speciální kování, která můžeme použít k tomuto způsobu kotvení. Děláme to vždy v součinnosti se statikem, aby byla jistota, že nevznikne nějaký problém. Vidíme, že stropní trám končí před OSB deskou a tím pádem nemáme problém průchozího prvku.

U těchto moderních staveb mají stále zastoupení klasické tesařské spoje, kdy děláme čep a dlab a jiné typy spojů. Ideální je, když to můžeme kombinovat a pomoci si nějakými novými způsoby. Tady můžeme vidět napojení stropních trámů a dalšího masivního prvku ve stavbě. Někdy si takto můžeme pomoci skrytým kováním, které kromě těchto malých kovových koleček, je schováno v trámu. Kolíky, které jsou součástí kování, lze také zakrýt. Můžeme si tak někdy pomoci, když nechceme dělat čep a dlab anebo by nebyl tento spoj dostatečně silný.