Spárování roubenek
Jak přírodně zaspárovat roubenku? Spárování roubenek má tradičně mnoho podob a liší se dle regionu. Jako přírodní variantu jsme v konkrétním případě zvolili hliněnou vymazávku.
Spárování roubenek má v České republice mnoho podob. Každá oblast má nějaký svůj specifický způsob. Na tomto videu bychom si chtěli ukázat konkrétní způsob, jak přírodně zaspárovat roubenku. Dneska se trochu styly prolínají. Tam kde byla tradiční hliněná vymazávka se dnes někomu líbí konopné lano nebo se mu líbí mech či dřevěná lišta. A kromě nějakých památkářský zón se ten tradiční postup nedodržuje.
Máme samozřejmě i moderní technologie, jako je třeba srubařský tmel, který se natahuje na mirelon. To ale v tomto kontextu moc smysl nedává, ale je to také možnost, která může mít své výhody.
Na této stavbě vidíme dvě části, které byly postavené v různou dobu. Na jedné části je zachovalé spárování mechem a to zde bylo ponecháno. Stěna byla původně zakrytá šindelem a i po té dlouhé době je v poměrně dobrém stavu. Je tady záměr to zatím ponechat. Uvidí se, co to bude dělat.
V té novější části nebylo spárování důsledné a bylo to jen lehce vycpané senem. Bylo potřeba to obnovit a majitelům se hodně líbil tento způsob. Proběhlo to tedy způsobem hliněné vymazávky. Je na to speciální technologie, kdy do spár, aby tam ta hlína držela, dávají dřevěné kolíčky. Toto spárování ještě není dokončené. Nyní je tam první vrstva hlíny. Bude se pokračovat dál a spáry se nakonec budou zatírat vápnem. Ta technologie je v rámci spárování udělaná tak, aby to vydrželo co nejdéle.
Výhoda této technologie je, že jde o přírodní materiál, který spolu s dřevem dává smysl. Ta konstrukce zůstává celá difuzně otevřená. Vidím veliké neduhy v tom, když se začnou kombinovat různé cizorodé materiály. Což jsou různé syntetické tmely, plasty nebo pěny. Toto provedení tedy může mít výhodu někde jinde.
Výhoda může být také v tom, že se ty věci dají udělat svépomocně. Není to úplně jednoduché, ale pro toho, kdo je zručný, rád se učí a zjistí si informace, to není nic, co by nešlo udělat svépomocí. Jsou to věci, které jsou pracné a pokud to bude dělat firma, tak tam ta úspora může být. Není tady evidentně mnoho drahého materiálu, ale je to všechno o práci, která je dneska čím dál dražší. A je to tady způsob, kde může i laik ušetřit.
Zdravím Jakuba a jeho tým.
Velmi děkuji za inspirativní videa. Prosím, jak by jste řešili vnitřní spáry nové roubenky? Jsme ve fázi zaťukání konopné izolace mezi trámy a Mirelon se mnou moc nesouzní. Nanesli jsme si svépomocí hliněné omítky od Picase, materiál zbyl. Dal by se na spáry použít? Nebudou spáry praskat?
Děkuji za odpověď na můj mail.
Ať se nám daří:-). M.Kalčíková
Nejlépe bude, když nás kontaktujete telefonicky ;-)