Uvnitř crawl space po 7 letech

23. 3. 2017 Dřevostavby, Sruby štítky: , ,

Jak vypadají základy se vzduchovou kapsou po 7 letech od nastěhování? Jaké jsou praktické zkušenosti, výhody a nevýhody takového systému?

Nacházíme se přímo v základech rodinného domu. Nad námi je dřevostavba a tento prostor lze výstižně nazvat anglickým spojením crawl space – to znamená místo pro plazení. Tady to tak úplně není, protože vzduchová kapsa je zde pro pohyb komfortní.

Co to jsou základy crawl space? Není to klasická betonová deska a není to ani klasický sklep, ale je to jen vzduchová kapsa, která je částečně zapuštěná v zemi a prostor slouží jednak k odvětrání pod stavbou a druhak můžeme mít všechny rozvody vody, topení a podobně, přiznané. Kdykoliv se pak k tomu můžeme dostat. Je to pak obrovský rozdíl, pokud máme někde napevno v betonu. Je zde také nějaká úspora betonu, protože část nad námi je na dřevěné konstrukci.

Kolem vidíme zateplený obvodový pás z betonu o takovéto výšce a je potřeba říci, že standardně bývají crawl space nižší. Čím je tato vzdálenost nižší, tím je větší riziko, že prostor nepůjde odvětrat. Může být nevýhodou tohoto systému, že to musí být dobře vymyšleno a provedeno. Je potřeba dobře prostor odvětrávat. Odvětrávat se snažíme v měsících, kdy nemrzne. V zimních měsících naopak chceme, aby sem mrazivý vzduch zvenku nepronikl. Proto jsou tady větráky, které se na zimu ucpou. Vznikne tady mrtvý prostor a je zde stabilní teplota. Nyní venku několik dní mrzlo a tady je troufám si říci +10 ° C.

Máme to už vyzkoušeno dlouhodobě a je to osvědčený systém ze severní Ameriky a ze severských zemí. O tomto systému se zmiňujeme i na další videích a dneska jsme tady, protože většinou máme videa zvenku stavby. Máme tady také video, kde je opravdu hodně alternativní crawl space. Tady je to spíše učesanější a standardnější řešení. Je zde spousta věcí, které se dají řešit různě. Máme zde zateplenou podlahu a to z toho důvodu, že nad tím je podlahové topení. Je to z toho důvodu, aby nám to netopilo do tohoto spodního prostoru. Na každém domě to můžeme řešit trochu jinak.

Důležité je zde řešení podlahy, v tomto případě zde jenom štěrk. Není tu žádná fólie ani parozábrana, které někteří stavaři doporučují. Já bych to nedoporučoval a to z jednoho důvodu, ke kterému se váže i zkušenost v těchto základech. Souvisí to také s tím, na jakém se nacházíme pozemku, jak hodně je pozemek podmáčený My tou fólií dokážeme zabránit, aby se vlhkost dostávala nahoru, ale také fólie může bránit případné vlhkosti, aby se ztratila.

V tomto případě to zopakuji, i když to máme na jednom starším videu. Stalo se nám, že při dokončování tohoto prostoru zůstaly otevřené prostupy zvenku. Byly tady zrovna velké záplavy, kdy tady kolem všude venku tekla voda. Tou dírou natekl tento prostor plný vody. Pokud bychom měli tady na zemi nějakou fólii, byl by to docela problém. Díky tomu, že ta stavba je dobře oddrenážovaná, to znamená, že v úrovni podlahy jsou kolem základu drenáže, tak během jednoho dne voda odsud zmizela.

Byla to také jediná doba, kdy se tu objevila nějaká plíseň. A to na tomto hlavním trámu. Plíseň jsme očistili savem a od té doby nic takového nevzniklo. Byl to jediný případ, kdy tady natekla voda, ale bylo to dáno souhrou okolností a nezavřený víkem. Tady je malinká studánka, kde se dá pozorovat hladina zemní vody. Jednou ročně má voda tendenci tady trochu vylézt, ale to se dá řešit jednoduše čerpadlem s plovákem. Navíc se opravdu nacházíme na místě, kde je té vody v okolí hodně.

Pokud takovýto crawl space uděláme někde, kde se ta voda vyloženě netlačí, tak je předpoklad, že ten problém vůbec nevznikne. Vždycky se to dá samozřejmě nějak pokazit. Pokud to neprodyšně uzavřeme a prostor necháme hodně nízký, tak opravdu plísně vzniknout mohou a vznikají. Hlavní věcí ale na tomto videu je podívat se, jak to vypadá vevnitř. Člověk si to možná nedokáže úplně představit, protože je to atypická věc.

Je to tady dobře osvětlené a pohyb je opravdu komfortní. Tato stavba byla postavena před 7 lety, zabydlená je 5 let a dá se tedy z něčeho vycházet. Ty roky byly různé, různé srážky a teploty. Je to další crawl space tohoto typu, který máme dlouhodobě prověřený.