Slaměný dům v Coloradu

4. 12. 2013 Materiály štítky: , , , , , , ,

Úvodní rozhovor s Jackem a Katie o tom, jak stavěli svůj slaměný dům vlastníma rukama.

Nacházíme se ve slaměném domě, který je vyroben z přírodních materiálů. Nacházíme se v jihozápadním Coloradu v horách a jsou tady se mnou Jack a Katie, kteří tento slaměný dům postavili vlastníma rukama a jsou ochotni se s námi podělit o svou zkušenost.

Katie a Jacku, začali jste stavět před 15 lety, je to tak?

Ano, stavět jsme začali přibližně před 15 lety, základy jsme začali dělat v roce 1996.

Takže Katie bylo 49 a tobě Jacku 57. A tehdy jste začali stavět vlastníma rukama, museli jste si zajistit dřevo. Kde jste sehnali dřevo a balíky slámy a vůbec veškerý potřebný materiál?

Dřevo je z Del Norte Peak.

Takže místní?

Ano, místní.

A balíky slámy jsme sehnali od různých farmářů.

Taky místních.

Ano.

A všechno jste si museli sami vybrousit?

A oloupat kůru.

Museli jste to taky oloupat?

Některé jsme museli oloupat, protože to byly čerstvě pořezané stromy, ale to asi nechceš slyšet…

Prvně jsme je odkornili a pak brousili do hladka a olejovali.

Takže jste měli spoustu práce před tím, než jste začali stavět. Jen získat všechen materiál…

a kopání základů…

Lopatou jsme kopali 4 stopy hluboké základy.

Takže jste všechno kopali ručně?

Ano, všechno jsme kopali ručně, bez strojů.

Částečným důvodem bylo, že jste neměli moc peněz, je to tak? A proto jste si všechno udělali sami. A taky rádi stavíte z přírodních materiálů. Jaké jste měli v roce 1996 informace o takovém způsobu stavění? Jaké informace jste měli k dispozici? Kolik takových domů bylo postaveno v USA a v tomto okolí, Colorado, Nové Mexiko, Arizona?

Tehdy moc informací nebylo, pokud vůbec nějaké. V podstatě jen jedna kniha.

Ano, jedna kniha. Původní kniha o slámě.

Zajímavostí ale je, že hodně slaměných staveb bylo postaveno v 30. letech v různých oblastech USA a doposud stojí — také v oblastech USA s vlhkým klimatem.

A také ve vlhkém prostředí.

Ano, ve vlhkém prostředí. Pouze málo slaměných staveb bylo postaveno zde v tomto klimatu, protože všechno se stavělo z hlíny.

To je zajímavé pro nás Evropany, protože Česká republika má vlhké ovzduší a lidé se bojí, že vlhké ovzduší není dobré pro stavby tohoto typu, ale říkáš, že první slaměné stavby v USA byly postaveny v převážně vlhkých oblastech.

V Georgii. A na východním pobřeží. A těch oblastí s vlhkým klimatem, kde se stavělo ze slámy, bylo více na východním pobřeží, ale nemohu si nyní vzpomenout, kde to bylo.

A také se stavěly stodoly ze slámy, které se ale v 19. století neomítaly, protože lidé neměli materiál a prostředky na omítku, měli pouze slámu.

Takže stavby z hlíny jsou zde v podstatě taky nové, i odlišný způsob stavění. Váš dům je celý z kulatiny, o jaký druh dřeva přesně jde?

A proto to také bylo tak těžké to postavit.

Nazývá se to Post and Beam.

Takže konstrukce je ze dřeva a mezi tím je to vyplněné slámou. Takže tohle je trocha z historie USA. Překvapilo mne, že ani zde nebylo před 15 lety o tomto způsobu stavění mnoho informací. Podnebí se zdá být perfektně vyhovující, hlavně v Novém Mexiku a v Arizoně. Je to udivující.

Toto byla trocha historie stavění v USA a na dalším videu si popovídáme o konkrétních zkušenostech z této stavby.