Slamák s kulatými krokvemi a nadkrokevní izolací

25. 11. 2020 Slaměné domy štítky: , ,

Slaměný dům s přiznanými kulatými krokvemi, nadkrokevní izolací a hliněnými omítkami.

Mohlo by to vypadat, že se nacházíme ve srubu. Podobné záběry sdílíme z některých našich srubových staveb. Vidíme zde kulaté krokve, záklop, někde i hliněné omítky. Ale není tomu tak. Nacházíme se totiž ve slaměném domě. Obvodové stěny a příčky jsou vyplněný slámou a na nich je nanesená hlína.

Na tomto videu si chceme ukázat, že to jde spolu dohromady. Působí to přitom příjemně a harmonicky. A to jak ve srubu, kdy k dřevěným konstrukcím uděláme hliněné omítky v nedokonalém provedení s kulatými rohy. Sláma sláma zase vyloženě vybízí ke kombinaci s hlínou. Na slaměných domech to máme přirozeně. Tady je to trochu atypicky v kombinaci s kulatými krokvemi a v tomto případě také s deskami s přírodní oblinou. Tady se to ještě umocnilo tím, že se jedná o nadkrokevní izolaci. Takže toto všechno je zde v interiéru přiznané.

Na tomto slamáku, který lze udělat velice dobře izolačně a je možné zde eliminovat tepelné mosty, pokud se to udělá precizně, a je to dobře promyšleno. Tady by to vypadalo, že budou slabiny průchozí krokve, které by normálně procházely ven. Konstrukčně je to ale udělané tak, že všechny tyto prvky končí ve stěně a venkovní přesah stavby je vyřešený zvlášť. Tuto informaci však sdílíme na starším videu, kdy byl tento dům ve fázi balíkování a hrubých konstrukcí.

Na dalších fotkách a záběrech můžeme vidět celý koncept domu. Je to spojeno i s tím, že je tady snížené podkroví. Ale není to pouze skladový prostor ve druhém patře. Je tady docela dost prostoru a současně stavba může být zvenku vyladěná vůči celkové výšce. Celkové propojení s ostatními místnostmi a galeriemi je velmi vydařené.