Šindelová střecha – základní typy šindele

16. 4. 2014 Materiály, Střechy štítky: , , , , , ,

Stanislav Uruba má dlouholeté zkušenosti s realizací šindelových střech a v rozhovoru nám představil základní typy šindele.

Dřevěná šindelová střecha – ano je tomu skutečně tak. I na střeše můžeme použít dřevo. Je to skvělý přírodní materiál a tady na Valašsku má dřevěný šindel dlouholetou tradici. Těch možností je více, a proto jsme tu dnes se Stanislavem Urubou, který má dlouholeté zkušenosti s realizací těchto dřevěných střech a prošli mu rukama 1000 metrů dřevěných šindelů, jestli to tak tedy můžu říct. Představil by nám tady základní možnosti, které máme, pokud uvažujeme o dřevěném šindeli. Stando, jaké jsou ty možnosti?

Dřevěné šindele máme: valašský šindel, který se vyznačuje perodrážkou. Na ukázku na jedné straně péro a na druhé drážka, a takto to do sebe zapadá. Je to tradiční šindel, který se tady v Beskydech vždycky vyráběl.

Potom máme druhou variantu a to je alpský šindel, což jsou modřínové destičky, které se takto překládají na sebe.

Říkáš alpský, tzn., že ho dováží někde z Rakouska?

Alpský je jenom typové označení, ale vyrábí se tady u nás v Beskydech z našeho modřínu. A naopak se vyváží do Rakouska a Itálie.

A vědí to?

Oni to samozřejmě vědí, jsou velice spokojení a jsou rádi, že to můžu od nás kupovat.

Vždyť oni jsou tak na tu ekologii a to jim nevadí, že to dováží od nás, když by si to mohli štípat přímo tam?

Ono to naráží spíše na ty ceny lidské práce. V Alpách se to asi nedá opravdu zaplatit.

Koukám, že tam máš ještě nějaký podobný šindel…

Toto je takový import z daleka, je to červený cedr, je to kanadský šindel, který se zpracovává podobně jako ten alpský modřínový.

Cedr má hodně dobrou pověst, dřevo nádherně voní, a vím, že se kdysi používal i na výrobu skříní, protože odpuzuje moly. To je varianta, kdy vozíme něco hodně zdaleka a zmiňujeme to jen jako možnost. Materiál je dřevo a existuje zde nějaká garance, že to nepochází z nelegální těžby. To už si pak musí každý zvážit.

Takže tohle jsou nějaké základní nejběžněji používané možnosti šindelové střechy v České republice. Šindel je hodně široké téma a další aspekty probereme na dalších videích.